5/24/2017

Az első saját készítésű felsőm

Már két hete hogy megérkeztek az anyagok amiket első körben rendeltem, de csak egy hete voltam merszem hozzájuk nyúlni. Most magamnak szerettem volna valamit készíteni, de nehezen döntöttem el, hogy körszoknya legyen, csőszoknya, vagy egy felső. Végül az utóbbi mellett döntöttem. Megpróbáltam a szabásmintát elkészíteni, a méreteimhez igazítani ( a hölgy aki elkészítette már segített, mit hogyan kellene csinálnom ), és aztán jöhetett a neheze. Az első nyisszantás immár egy olyan anyagba amit nem itthon találtam. 

A folyamatról a saját fotóimat is láthatjátok, de a szabásmintát és a folyamatot én innen követtem. 
Nem volt minden elsőre egyértelmű, és a váll részét ki is kellett bontanom és újra varrnom, mert a nyakrészénél maradt egy pici rés ( nem volt pontos, ahogy összegombostűztem a 3 réteget ). 

Továbbá nincs ikertűm és rugalmas anyaghoz való tűm, ezért a varrásnál is van itt-ott hiba, néhány helyen kimaradt egy-egy öltés, de azt kézzel kijavítgatom. 

A szabásmintákat én mindig vagy sima A4es papírra, vagy sütőpapírra rajzolom át a laptopon keresztül, vagy rajzolom meg az adott méretek alapján - na ez a nehezebb nekem, egy ruhát már jól el is méreteztem így, de ez most sikerült!



Egyébként ezeket leszámítva büszke vagyok magamra, mert meg tudtam rajzolni a sablont egyedül, és a méretezés a segítséggel pont el lett találva, bár azt hiszem az, hogy nagyobb projektekbe is belekezdjek az nem most lesz. 
Szóval miután megrajzoltam a mintát, kiszabtam- így néz ki az eleje és a háta, aminek a nyakára kellett még egy nyakkör. 


Ez idáig teljesen okés volt. A nyakkörnek való anyagot kettéhajtottam és színt színnel rávarrtam a nyakára.


Ezután összevarrtuk a vállát figyelve, hogy a nyakkör varrásszélét a hátának a fonákjához illesztjük pontosan - tehát 3 réteg anyag lesz egymáson ( ez volt amit nem illesztettem össze elsőre jól, így ki kellett bontanom ). 




Ha ezzel megvagyunk, akkor jöhetnek az ujjak , majd az oldala és az alja. Cikk-cakk öltést ajánlatos használni. A link ahol megtalálható a leírás egyébként jó, ezek nem voltak teljesen egyértelműek elsőre számomra, amiket lefotóztam - ezért is nem taglalom jobban a folyamatot.



Várok még egy adag anyagot, amiből CsoDornak készül majd body, és a szobába dísz, és még ki tudja- bár amennyire nincs időm a varrásra, elképzelhető, hogy egy darabig itt fognak pihenni valamelyik sarokban. Ráadásul az egyik anyag, amit nagyon vártam (amiből apa-lánya  sapka szett készült volna ) nem tudják megrendelni. Talán majd legközelebb. 

A jelenleg itthon pihenő anyagokból ha lenne időm fejpántokat szeretnék varrni, azok elméletileg hip-hop elkészülnek :) Később amikor már kisujjamban lesz a varrás, akkor pedig valami csajszis anya-lánya szettet is szeretnék készíteni. 




5/22/2017

A lányom szerelme

Ahogy a mondás is tartja, az Apa a lánya első szerelme . . . Dorka és Dávid esetében ez már több mint szerelem. Amikor még tavaly a beültetés után mit sem sejtettünk, már akkor virágot vásárolt Nőnapra az Ő kislányának, akinek a nevét is ő választotta. Ugyan nem volt egyszerű választás, a 23. hétre sikerült rábólintanom - mert hát voltak érdekes ötletei :)

Megszületése után a kórházban még félve fogta a csöpp kis testét első alkalommal amikor magához ölelhette, majd egyre bátrabban vette fel, amikor már átkerültünk a Péterfybe ( bár volt amikor segítségért kiáltott - "jaj inkább te vedd ki, hason alszik így nem tudom, hogy megfogni " - hangzott néhány alkalommal a segélykiáltás. ☺❤ A rajongás azonban már ekkor kialakult, mert az esti etetések után már csak Apa vállán aludt el. 


27 hosszú nap elteltével, amikor hazajöttünk a fürdetést az első két este még rám bízta, de azóta egy kezemen meg tudom számolni hányszor fürdettem Dorkát. Általában fürdés előtt 3/4 órával ér haza Dávid, rögtön összebújnak, Dorka ujjong, sikongat, mindent elmesél és olyan csodálattal néz Dávidra, mint aki tényleg szerelmes. Csillog a szeme, fülig ér a szája, jár a keze-lába, a tekintetét le sem veszi róla, huncutul mosolyog, simogatja az arcát. A meghitt pillanatok pedig a fürdetésnél folytatódnak. Ilyenkor picit féltékeny is vagyok, Anya ez idő alatt el van felejtve csak Apa létezik. 


Oda-vissza imádják egymást. Ahogy növekszik Dorka egyre nagyobb az öröme is Apa hazaérkeztekor, szinte kiugrik a kezemből amikor ajtót nyitunk a Szerelmének. 
Apa mindent megtanult amire Dorkának szüksége van. Peluscsere ( bár a kakispelusokat a kórházban még hanyagolta, de idővel belejött ezeknek a cseréjébe is ), kedvenc mondókák - dalok éneklése, hordozás. Ettől eleinte ódzkodott , főleg amíg csak a rugalmas kendőt használtuk, azt nem is volt hajlandó megtanulni, ahogy a karikás kendőt sem. Amikor el kezdtem rúdtáncra járni muszáj volt beadni a derekát, mert vannak alkalmak amikor egyszerűen csak kendőben vagy Bondiban hajlandó megnyugodni Dorka, és tényleg nem bonyolult a felvétele. Azóta már a városban is nyomultak benne együtt- és ilyenkor ugyan nem mondja Apa, de még büszkébb az apaságára, mintha csak a béna babakocsit tologatná. 


Apa tudja a legfinomabban simogatni a pocakot, amikor az fáj ( néha Dorka ezt egy-egy fürdés közbeni bekakálással hálálja meg ), vele a legjobb repülőzni, fürcsi közben pörögni-forogni és pocsolni. 
A fürdés után a másik kedvenc vízi elfoglaltságuk a babaúszás. Itt is Apa ölelő karjaiban érezheti a biztonságot, a sok énekléssel , vízi tornával építik még szorosabbra a kapcsolatukat. Szerelem ez a legrózsaszínebb fajtából ❤





5/19/2017

Hozzátáplálás- mit mivel párosítok

Számomra elég nehéz ez a hozzátáplálásos téma. 
Furcsa, hogy szinte mindig ugyanazt eszi Dorka, és mégsem unja. Kicsit talán sajnálom, hiszen persze én is imádom a túrós sztrapacskát, de mindennap azért mégse. Valami ilyesmit érezhet ő  az édesburgonyával kapcsolatban. Elég bonyolult variálni folyamatosan az étrendjét, hiszen még nem eszik sok mindent, ráadásul volt ami nem ízlett neki, így az alapból kiesett a menüsorból.

Már kétszer eszik egy nap főzeléket, talán ezért is érzem picit nehezebbnek azt hogy mindig valami újat egyen. Tudom ő még nem tudja, hogy van más is, de vannak kétségeim afelől, hogy mindig ugyanolyan szívesen és lelkesen fogyasztja el az ételt amit a repülő kanál kínál. 

Dorka elméletileg még 6 alkalommal eszik egy nap, ebből egy éjszaka , és jelenleg 2 étkezés alkalmával kap főzeléket. Néha nasinak adok neki gyümölcsöt, de ezt nem forszírozom nagyon, mert az egyik főzelék az fele arányban gyümölcs. Ez a két étkezés a reggeli ébredéstől függően délelőtt fél 11 és délután 5 óra közé van időzítve.

Én mindent ( zöldség, gyümölcs ) úgy készítek, hogy megfőzöm, és utána turmixolom. Mérlegen kimérem a mennyiséget, általában a 200g-ot, aztán ha valami kevésbé ízlik neki, vagy nem éhes nagyon akkor meghagyhat belőle egy keveset. Igazából már szépen "felhízlaltuk" :) így nem aggódom ha vannak alkalmak amikor nem eszi meg az előírt mennyiséget, vagy ha kimarad egy éjszakai etetés.

Az ételeket szeretem én készíteni, de vannak itthon bespájzolva bolti pürék az éppen nem szezonális gyümölcsökből, vagy sütőtök, répa, és egyéb zöldséges pürék is vész esetére. Például a brokkoli nem jött be Dorkának ( azt hiszem a mellékelt fotó tükrözi az őszinte véleményét, és a fenyegetést a szemében...."Anya ha még egyszer megpróbálod ezt elém rakni...." )  így miután ordított az éhségtől, de nem volt hajlandó megenni az édesburgonyás brokkolit előkaptam a sütőtököt és megebédelte azt. Egy korábbi bejegyzésben írtam, hogy ezekből mi az Alnatura, Alete, és a DmBio márkákat szeretjük. Ezek sokkal magasabb zöldség/gyümölcs tartalommal bírnak, mint a HIPP, Kecskeméti és fogalmam nincs milyen van még. 
Ami leginkább zöldségből áll, én azokat adom ebédre, és a fele zöldség-fele gyümölcs kombinációt pedig délután kapja. A glutént körülbelül 2 hete kezdtem el adni neki, de nem olyan formában ahogy a védőnő mondta ( mindennap egy mokkáskanál háztartási keksz összetörve, tápszerrel elkeverve ), hanem a főzelékbe tettem egy mokkáskanál zablisztet.
Adtam már neki grízt is gyümölccsel. Ezt úgy készítem, hogy 3-4 kanál búzadarát egy kevés vízzel mikróban felforralok, majd kavargatom és még öntök hozzá vizet és visszateszem forralni, amíg puhának nem érzem a búzadarát. Ha elkészült hozzákeverem a gyümölcsöt. A védőnő azt mondta ebből ne kapjon sokat, heti 1x maximum 2x, mert ez ugye glutén és az ajánlás szerint az 8-9 hónapos kortól állandósulhat. Javasolta, hogy helyette kukoricadarát főzzek és azt ízesítsem gyümölccsel. Kipróbáltuk, szerencsére ízlett neki, így könnyített a dolgomon és a lelkemen leginkább, hogy nem folyton ugyanazt adom neki. 

És hogy miket eszik? Miket köp vissza? Mi az amiért még le sem nyelte a falatot de máris nyitja a száját ?

A burgonyától fájt a hasa, így ő ahelyett édesburgonyát fogyaszt, bár gondoltam már rá, hogy simét megpróbálok adni neki, hátha, aztán az is egy újabb ízt jelentene.

A gyümölcsök közül banánt elvileg már ehetne, de azt valamiért nem mertem még neki adni, szóval egyelőre almát, barackot és körtét kóstolt.

Kedvencek, fülig érő szájjal fogyasztva :)  - igazándiból némelyik párosítás elég furcsának tűnt elsőre, de mindig megkóstolom őket és igencsak finomak
  • édesburgonya-sárgarépa-alma
  • édesburgonya-sárgarépa-fehérrépa-körte ( itt a körte, csak kis mennyiségben )
  • édesburgonya- sárgarépa-körte
  • édesburgonya-sütőtök
  • édesburgonya-fejes saláta-alma
  • édesburgonya-alma
  • édesburgonya-barack
  • sárgarépa-alma
  • sárgarépa-sütőtök
  • sütőtök
  • sütőtök-alma
  • sütőtök-őszibarack
  • őszibarack
  • őszibarack-alma
  • körte
  • gríz bármilyen gyümölccsel
  • kukoricadara bármilyen gyümölccsel 

Megeszem, mert éhes vagyok, de legközelebb jobbat adj Anya
  • édesburgonya-sárgarépa-fehérrépa ( szerintem ezt azért nem szereti mert sűrűbb mint a többi )
  • sárgarépa-fehérrépa
  • édesburgonya-fejes saláta-répa ( a saláta gyümölccsel keverje jobban ízlett neki )
  • édesburgonya-tök
  • tök-sárgarépa-alma
....és amiket borzasztó nagy undorral inkább kiborított, magára vagy épp rám kente, köpte
  • édesburgonya-brokkoli
  • édesburgonya-répa-brokkoli - alma ( én tényleg próbálkoztam )
Tulajdonképpen édesburgonyával és répával szinte mindent megeszik, kivéve a brokkoli.
A hónap végén már jöhet a csirke-,pulykahusi, karalábé , sárgaborsó, már várom ezeknek a bevezetését, mert ezeket mind nagyon szeretjük mi is. 

Elméletileg már ehetne uborkát, de azt még nem adtam neki, és még olajat sem raktam a főzelékekhez. A jövőhéten találkozok a védőnővel, aztán megbeszélem vele az ezekkel kapcsolatban felmerülő kérdéseimet.

Amit még szeretnék elkészíteni az valamilyen keksz vagy babapiskóta, mert amikor Dáviddal eszünk és Dorka ott ül velünk mindig kinézi a szánkból a falatot, és már 3 alkalommal adtam neki háztartási kekszet, mondván úgysem eszi meg, csak nyálazza. No de a harmadik alkalommal rájött hogy ez ehető és ha elég sokáig nyálazza és cuppog rajta az bizony leválik és megeheti, és még finom is. Viszont én erre egyrészt a cukor miatt, másrészt a tejérzékenysége miatt , harmadrészt a glutén miatt nem szeretném rászoktatni, ezért valami tejmentes, gluténmentes házi kekszet készítek majd neki. 

Egyszer már próbáltam babapiskótát, de az borzasztó édes volt. A recept maga jó, csak egy 7,5 hónapos gyereknek nincs szüksége még annyi cukorra. Ha valakit érdekel, és csökkenti a cukormennyiséget jó lehet. Itt találjátok a receptet

Az új ízekről és a kekszekről beszámolok ha elkészítettem őket.

Én egyébként imádom ezt a hozzátáplálásos időszakot ( pedig 2x annyit mosok ), jó főzőcskézést Nektek :) 



5/16/2017

Dorka - 32 hét és 3 nap, 1790g

32+3 hét.
Ennyi időt töltött Dorka a pocakban.
32+3 hét.
Ennyi idő telt el, hogy kibújt a biztonság adó anyaméhből.

Emlékszem akkor péntek este mennyire rugdosott, hogy mennyire örültem, hogy elmúlt az egész héten szűnni nem akaró alhasi fájdalom. Aztán pár órával később szombat hajnalban a fürdőszobában azon gondolkodtam szóljak Dávidnak, hogy elfolyt a magzatvíz, egyáltalán ez tényleg a magzatvíz?! Lehetséges ez, ilyenkor? Hiszen három nappal ezelőtt voltam vizsgálaton és az orvosom nem pánikolt, amiért megrövidült a méhnyak, akkor most mégis mi történik? Hajnali 3 óra volt. Végül kiabáltam Dávidnak. Aki valamilyen csoda folytán teljesen képes volt megőrizni a hidegvérét, magához ragadta a táskáimat (igen, a terhesség eleje óta éreztem hogy korábban fog érkezni, ezért minden össze volt készítve ) és bevitt a kórházba. 

Az ügyeletes doktornő megvizsgált, kaptam görcsoldót és tüdőérlelőt, szerették volna mindenképp visszatartani még Dorkát. Sokáig nem is voltak fájásaim, vagyis olyanok amire azt mondtam volna hogy fáj, de reggel 7 körül, amikor ismét megvizsgált a doktornő már kezdtem érezni, hogy ezek a fájások csak jönnek, és csak erősebbek, és ő is azt mondta megszüljük ezt a babát. Szülésznőm nem volt, mert mindenhol azt olvastam mindegyik szülésznő rendkívül jó így bármelyikük is lesz éppen ügyeletes biztonságban leszek. Amikor bejött hozzám elmondta hogy Dorkát elviszik majd rögtön az intenzívre, hogy szólnak az orvosomnak, és átmentünk a szülőszobába, ahol segített koncentrálni arra, hogyan kezeljem a fájásokat.A helyes légzéstechnika valóban nagyon hasznos, és nagyon megkönnyíti a fájások átélését, aminek tényleg nem szabad ellenállni, csak hagyni hagy jöjjön, hiszen ezzel a babának segítünk. Előtte teljesen megfeszültem, zsibbadt mindenem, a kezem nem éreztem – azt mondták azért mert minden izmom dolgozott a fájdalom ellen. Miután sikerült tényleg átszellemülni sokkal könnyebben ment minden ( no meg valószínű amiatt is, hogy Dávid csapatta a tiszta oxigént az arcomba, amitől kicsit bekábultam ). Ennél a résznél sok minden kiesik, és tulajdonképpen fel sem tűnt, hogy mindössze 1 órát töltöttem a szülőszobán, de ekkor már nagy volt a sürgés – forgás. Utólag mesélte Dávid amikor egyik este beszélgettünk, hogy a szülésznő sem hitte el, amikor már mondogattam, hogy most már a tolófájások jönnek,  mert tett-vett, majd megvizsgált és csak annyit mondott : Hopp itt a baba feje, akkor szülünk :) Minden borzasztó gyorsan történt, tulajdonképpen a magzatvíz elfolyása és Dorka születése között mindössze 6 óra telt el. 
Ekkor én már azon aggódtam az orvosomnak szóltak-e , ide fog-e érni, hiszen szombat reggel volt, és mindössze 3x találkoztunk, mert a terhesség felénél váltottam orvost. Végül rettentő lelkiismeretesen odaért amikorra kellett neki, és én még csak arra sem emlékszem megköszöntem-e neki, hogy ott van, csak tudom hogy nagyon örültem. 

A következő emlékkép amikor kibújik és megmutatják Dorkát, a csodás arca ott van előttem amikor becsukom a szemem, felsírt magától, és az orvosok máris körülállták majd elvitték.
Emlékszem megkérdeztem az orvosom, hogy kell-e éreznem hogy tűvel szurkál miközben varr, vagy hogy Wellhello szólt a rádióban amíg a kötelező 2 óra pihenésemet töltöttem.
A déli látogatásra már éppen odaértem, és meglepődve láttam, hogy Dorka inkubátora épp azon a helyen van, ami valamiért megmaradt az emlékeimben a 3 héttel korábbi kórházi látogatás során. A gépek pittyegését, a folytonos sípolást, az anyukák fürkésző tekintetét, hogy ki gépe is sípol , a bohócdoktor dalait szerintem soha nem felejtem.

Szombat reggel született Dorka, de nekem csak vasárnap estére jutott el a tudatomig úgy igazán, hogy hol is vagyunk , és hogy nem holnap lesz az a nap amikor hazamegyünk. A szülés után 5 nappal találkoztam a nőgyógyásszal, aki azt mondta én hazamehetek ha szeretnék és be tudok járni ugyanúgy az etetésekre. El sem hittem, nagyon örültem. Azonban még 3 napot bent maradtam ( bár éjszakára hazamentem ). Tulajdonképpen nagyon szerettem volna már otthon lenni, és Dávid is nagyon örült neki, hiszen ő totál egyedül volt este  a gondolataival, én legalább a többi anyukával tudtam beszélgetni, más részről pedig nagyon féltem hazamenni - Hiszen így ott hagytam Dorkát. Persze nem szó szerint voltam vele, de mégis csak pár lépésre tőle. Máig emlékszem, hogy amikor beültem a kocsiba sírtam, hogy hogyan lehetek ilyen anya aki képtelen volt 40 hétig végigvinni a terhességet, a rádióban a Read all about it szólt, otthon a kiságy üres volt, a lakás romokban, én pedig egész este a hasam simogattam mint akkor éjjel amikor elfolyt a magzatvíz.

A kórházban töltött 27 nap alatt nagyon kimerültem, tulajdonképpen mást sem csináltam csak a lakás és a kórház között rohangáltam, és minden este szomorúan hagytuk el a kórházat.Az elmúlt 7,5 hónap azonban gyorsan elszállt. Túl vagyunk sok mindenen, sok síráson, nevetésen, küzdelmen, kivizsgáláson, de mostanra elmondhatjuk minden rendben. Jártunk mindenfelé- szemészet, neurológia, gasztroenterológia, Dévény torna, Korai fejlesztő, Látásnevelés, de CsoDor küzdött, mi kitartottunk. Mára már olyan nagy, hogy a régi képeket nézegetve el sem hiszem, hogy én már 2-3 hónapos korában is óriásinak láttam , pedig visszanézve ezeket még akkor is igencsak apró volt.

38 napos

5 hónapos

Sokat köszönhetek annak, hogy orvost váltottam, hogy a sok nőgyógyász közül a legjobbat választottam, hogy a kórházban ahol szültem az ország egyik legjobb PIC-e működik. Sok anyukától hallottam, hogy nagyon sok negatív tapasztalata van kórházakkal, orvosokkal, nekünk szerencsére csak pozitív élményeink vannak. Mind ApróTalp Falvát, mind a Péterfy kórház orvosait, nővéreit nagyon megszerettük, mindkét helyre úgy jártunk mintha "haza" mennénk és máig örömmel fogadnak minket és emlékeznek minden babára. 
Sok-sok köszönetet és hálát érdemel a nődokim, aki még szülés után 3 héttel is felhívott és érdeklődött a hogylétünk felől, és a gyerekorvosunk, aki lelkiismeretesen jött házhoz az első hónapokban, hogy Dorka nehogy összeszedjen a rendelőben valamit - és akiket bármikor, bármilyen problémával kereshetek nem fognak elküldeni. Számomra ez mind újdonság volt, korábban nem találkoztam ilyen orvosokkal. 

Nem állítom, hogy a lelkem is egyenesbe jött, hogy már nem okolom magam, csak őszintén remélem, hogy egyszer túl leszek rajta. Azt hittem ha majd minden rendben lesz vele, és látom ahogy szépen cseperedik, hízik, tanul, okosodik, ügyesedik majd könnyebb lesz elfogadni a tényt, de nem. A korrigált kora folyton emlékeztet arra, hogy ő korábban született, és ő "csak" 7,5 héttel korábban érkezett. Sokat gondolok azokra az anyukákra, akiknek sokkal korábban születtek a babáik, akiknek még több fejlesztésre kell járni, hogy vajon ők hogyan élik meg ezeket, honnan szereznek nap mint nap új erőt? 
Nekünk is voltak problémák Dorkával, és nagyon sok olyan helyen megfordultunk ahol beteg babák voltak, és némely szülő arcára akarva akaratlanul is kiült a sok fájdalom, az hogy sok nehéz napon vannak már túl. Dávid mindig mondta amikor elmeséltem milyen babákkal találkoztam, hogy biztosan nehéz lehet ilyenkor nekem is. Nehéz igen, de senki ne értsen félre mert én ilyenkor nem azt látom a babákon, hogy betegek, sem a szülőkön hogy van egy beteg gyerekük. Nem azért figyelem őket, mert sajnálom őket, egyszerűen csak szeretném tudni a történetüket, szeretnék osztozni az érzéseiken. Egyszerűen csak azt látom, hogy mennyire Csodásak ezek a babák, ezek az anyák és apák, hiszen Ők egymást választották, együtt küzdenek, együtt akarnak és kicsit irigykedek is, amiért ennyire erősek és amiért én néha nagyon gyengének érzem magam lelkileg, holott Dorka jól van és nincs okom panaszra.  A mai napig bármikor képes vagyok sírva fakadni ha csak állok felette és rám mosolyog, vagy csak egyszerűen azért mert Itt van, mert magához húzza a kezem, mert átölel, mert rám mosolyog és mert az Én kislányom.






5/13/2017

A szoptatás elengedése

Amikor Dorka megszületett, még csak a 33. terhességi hetet kezdtük , de azt mondták már a szülés napján próbálkozzak a fejéssel, hogy mihamarabb elérjem a tejbelövellést ( persze azt is mondták ne várjak csodát, hogy rögvest lesz tejem, legyek türelemmel körülbelül 4-5 nap ) .
A szobában a másik négy koramami már javában fejte minden etetésre a tejet, volt aki többet szenvedett érte, és volt aki literszámra tudta volna bevinni a tejet- így az első 4 nap irigykedve néztem őket, és bánkódtam nekem miért nincs még tejem – azaz volt, de valamiért vér került bele, azt mondták talán egy ér van elpattanva és ki kell ürülnie. Mindennap többször jártam a „ tejes nénihez”, aki szakértő volt ebben, és ő segített, ő ellenőrizte tiszta-e már. Biztatott, hogy ne szomorkodjak, türelemre intett hiszen ennek idő kell, korábban jött és nincs ott velem, hogy stimulálja és higgyem el, hogy Dorka így is megfelelő táplálékot kap. Megmutatta hogyan kezdjek hozzá, hogyan masszírozzam át előtte a mellem, hogy egy etetésre, csak az egyik mellem fejjem le, és a legutolsó esti etetésre fejjem mindkettőt, és éjszaka is fejjek, mert ha hazaviszem a babát neki este is enni kell. Tudtam, hogy a szoptatásra jó ideig nem lesz lehetőségem, ezért a fejéssel kellett minél több tejet termelnem.  A sok tanács és fejés ellenére sem akart tisztulni a tejem. Ők is látták, hogy a kézi fejéssel nem nagyon akar kiürülni ezért egy elektromos mellszívóval rásegítettek a dologra, és másnapra tényleg tiszta lett a tej. 

Négy naposan kóstolhatta először az én tejem, alig hittem el, hogy végre képes vagyok táplálni a gyerekem - még most is könnybe lábad a szemem ha eszembe jut, mennyire boldog voltam, és mennyire büszkén küldtem el Dávidnak a fotót arról a pár milli tejről ( ám ez akkori adagjának még bőven elegendő volt ). 


Amikor átkerültünk a Péterfybe, nagyon vártam, hogy cicire tegyék, szerettem volna ismét olyan közel kerülni hozzá, mint mielőtt kibújt volna. Hihetetlen érzés volt, amikor először cicizett, ahogyan az is, hogy a testem mennyire gyorsan reagált, még csak magamhoz emeltem, de máris csöpögött az anyatej. Szavakkal nem lehet kifejezni, mennyire csodálatos az anyai test.
Azonban a kórházban nem erőltettem a szopizást, mert ez sokkal nagyon munkával járt számára, mint a cumisüvegből evés, neki pedig az volt a lényeg, hogy enni tanuljon meg és hazajöhessen. A cicizést pedig otthon is megtanulhatja. Másfél hét alatt végül a napi két szopizásban maradtunk, a többi anyatejet fejtem. Persze a kórházban a nővérektől kaptam a negatív véleményeket, amiért nem a szoptatást tartom elsődlegesnek - de tudtam, hogy kellő türelemmel ha végre hazajutunk meg tudja tanulni, hogyan kell cicizni. 

Szoptatni a gyermeked a világ legcsodásabb dolga ( a szülés után ) , azonban a mai nézetek miatt egy anya könnyen rágörcsölhet, bűntudatot érezhet ha nem tudja szoptatni a babát. 
Szoptass, szoptass, szoptass …a csapból is ez folyik, szoptass mert az anyatej a legjobb a babának. Ezt hallod a kórházban a csecsemős nővérektől, a családtól, a védőnőtől, a gyerekorvostól, még a szomszéd nénitől is. No és persze aki látogatóba jön, az első kérdése: Szoptatod, van elég tejed? – olyan ez mint amikor az emberek késztetést éreznek a pocakok simogatására. Máig képtelen vagyok felfogni miért, hiszen egyéb körülmények között sem simogatunk senkit -  ezek mégiscsak meghitt dolgok, aminek rád és a babára kell tartoznia (bár részemről az első 4 hétben körülbelül az egész újszülött osztályra tartozott a szoptatás, de akkor pont nem érdekelt).

27 napot töltöttünk kórházban, rengeteg anyukával találkoztam, bátran jelentem ki, hogy a szoptatás nem egyszerű és nem mindig azért nem, mert nincs teje az anyának. A szoptatásos és az ahhoz kapcsolódó „lenéző” ( azért idézőjel, mert én annak érzem őket ) kérdéseket a teherbeeséssel kapcsolatos kérdésekhez tudnám hasonlítani. Mindkettő magánügy. Nem tudhatjuk, hogy egy anyuka azért nem szoptat mert nem akar, vagy mert a szívét-lelkét beleadta, hogy legyen elég teje , de még sincs, vagy mert a babának éppen nem jó a szopókészsége és sebesre harapdálja például a cicit. Na és persze, amikor felteszik a kérdést, és a válasz az, hogy nem anyatejes a baba, csak annyit hallunk nem baj az ( némi szemrehányással ), - ez épp elég, hogy az anyuka még pocsékabbul érezze magát és azt gondolja máris rossz anya. Valami ilyesmit éreztem én is, amikor a nővérek azt kérdezgették miért nem arra gondolok, hogy Dorkának mi a jobb? Tudtam mi lenne jó neki. Otthon lenni. Velünk. Éppen ezért nem erőltettem, de nem is kellett, hogy ők ezt megértsék. A véleményük nélkül is szaranyának éreztem magam, miután eljutott a tudatomig, hogy a gyerekem az intenzíven fekszik, hiszen emiatt csakis magamat okoltam, az én testem nem volt számára megfelelő. 

Talán a koraszülött anyák könnyebben elfogadják, hogy nem mindig jut anyatej a babának, pont azért, mert nem vagyunk 0-24ben velük,és a nappali fejésekkel nem biztos, hogy tudunk éjszakára is leadni tejet, s ekkor mást kapnak a nővérektől.

Amikor még kis mennyiséget kapott bőven maradt neki az éjszakai etetésekre is, aztán ahogy növelték az adagját kezdtem aggódni, mert mindig éppen azt a mennyiséget sikerült kipréselni magamból, ami egy etetésre elegendő volt (  pedig mindig azt hittem bőséges készletem lesz majd ). Éjszaka is próbáltam kétszer fejni, de egyszerűen annyira kimerült voltam az állandó ingázástól, hogy nem mindig ment. Ha többet pihentem este, akkor nagyobb mennyiség jött le, viszont azt nem vihettem be a kórházba, csak a fagyasztóba tudtam elraktározni. 
Nehéz  küzdeni a tudattal, hogy a gyereked az intenzíven fekszik, hogy minden gramm számít, hogy nem vagy vele, hogy napi 6x45 percet látod. S emellett az anya egyen rendesen, igyon eleget, maradjon nyugodt hogy elegendő tejet tudjon termelni a teste. Ettem a rengeteg rántott levest, a grízes dolgokat, szénhidrátot szénhidráttal, rengeteg Laktoherb teát, a Karamalz-t, amik rengeteget segítettek.


Itthon persze más a helyzet. Megnyugszunk, szoptatásnál csak ketten vagyunk, vagy hárman ha Apa is részese szeretne lenni a csodának. Persze a kórházban is képes vagy kizárni mindent ilyenkor, de otthon tényleg csak Mi voltunk. Egy hirtelen befejeződő terhesség, és hosszas kórházi tartózkodás után hálás voltam, hogy van még tejem, hogy azt az egy hónapot amit "elvettek" tőlünk pótolhatjuk. Olyankor összebújtunk szorosan, boldog voltam, hogy belőlem táplálkozik, belőlem merít erőt, én vagyok számára az Élet. Néha csak behunytam a szemem és mosolyogtam, élveztem azt a leírhatatlan érzést amit a szoptatás adott, néha csak néztem mennyire gyönyörű, mennyire ügyes. 
Nagyon szerettem érezni, hogy azonnal bizsereg a mellem, a szülés után még hetekkel is volt méhösszehúzódásom, amikor még nem is volt cicin, csak magamhoz öleltem. A testem tudta, hogy ott van az az Apró lény, s már "készítette" is a táplálékot számára. Hálás vagyok hogy átélhettem. A szoptatás különleges kapocs az Anya és baba között, minden egyes etetés után alig vártam a következőt, pedig nekünk a kis súlya miatt folyton a mérlegre kellett tenni Dorkát, ami megőrjített, de amint rákapott a cicire elmúlt a bosszankodásom. 

Sajnos Dorkának a hasa nagyon érzékeny volt mindenre, így én szinte alig ettem valamit ( kész csoda, hogy tápláló volt a tejem ) , és sajnos 2 hónapos korában kiderült, hogy érzékeny a tejfehérjére , nem hízott rendesen, ekcémás kiütése lett, ezért tápszert írtak fel neki én pedig szigorú tejmentes diétára voltam fogva. Egy hónapig kapta megosztva az anyatejet és a tápszert, azonban mivel nem volt mindig cicin csökkent a mennyiség, és szépen lassan elment a tejem. Tulajdonképpen szerencsés vagyok, mert volt időm felkészülni rá. Sokat gondolkodtam azon, hogy csak rárakom gyakran pár percre, hogy stimulálja, ( nagyon nehezen engedtem ezt el, Dávid kérdezte is miért élem meg ezt tragédiának, ez valami Anya dolog? ) , viszont mivel ennyire érzékeny volt és a tejmentes diéta miatt még kevesebb dolgot ehettem ( szinte már semmit ) és nem szerettem volna fárasztani a stimulálással, hiszen neki az volt a feladata, hogy hízzon, így elfogadtam, hogy 4 hónapos koráig kap csak anyatejet. Jó ideig még kereste a cicit, azonban pár hét után talán azt is elfelejtette mi az. Az utóbbi időben szokta markolászni, kíváncsiskodik mi is az , és mindig elmondom neki, hogy amikor pici volt onnan kapta a finom tejet. 

Annak ellenére, hogy volt időm felkészülni az elengedésre nem viseltem könnyen. Pár napig még időnként odaadtam neki a cicit, s rengeteg kendőzéssel pótoltuk a szoptatás hiányát. Mindkettőnknek szüksége volt az összebújásra. Leginkább azért volt erre szükség, hogy aludjon Dorka, -mert ebből nem sok jutott a decemberi hónapra, - nyugodt legyen és szépen hízzon. Kendőztünk hát, nagyon sokat. Korábban akkor tettem kendőbe ha nem akart aludni és nekem nagyon el kellett már végeznem az itthoni teendőket, de ebben az időszakban szinte egész nap kendőztünk, éjjel velünk aludt, vagy leginkább rajtam. Dávid sokszor megkérdezte, hogy így félig ülve Dorkával a mellkasomon hogy tudok aludni, kipihenem-e magam és nem félek-e, hogy éjjel elfordulok, mert elfelejtem, hogy rajtam alszik. Nem, ezt nem felejti el az ember lánya, ez ösztönös reakció, és sokkal kipihentebb voltam én is, mert nem kellett 3 percenként a kiságyhoz rohannom, mert csak elbóbiskol, aztán felriad. ( Az pedig egy másik történet , hogy mennyire könnyen aludt el később a saját ágyában- persze ezt is én viseltem rosszabbul ).

Szoptatni sokkal könnyebb mint tápszerezni, mindig kéznél van a cici, mindig megfelelő hőmérsékletű, mindig meghitt. Azonban néha be kell látni, hogy el kell engedni. Belátjuk, de ettől még gyászolhatjuk, sírhatunk miatta. Dorka már lassan 4 hónapja nem szopizik, de még mindig vágyódom arra az érzésre, főleg hogy már nagy és teljesen másképp élné meg ő is azt a fajta kötődést, mint akkor régen. Hiányzik. 



5/08/2017

Ízek kavalkádja, avagy hogyan kezdtük a hozzátáplálást

Dorka nagyon nem akart megtanulni cumiból enni még a Péterfyben, mintha egyszerűen nem érdekelte volna, hogy jól lakik-e vagy sem, aztán kipróbálta a cicit és rákapott az evés ízére. Később előjött a sok bukás, majd kiderült, hogy érzékeny a tehéntejfehérjére - egyszóval nem ment könnyen az első három hónapban az étkezés. Pont emiatt, azt hittem, hogy a hozzátáplálás időszakában is nagyon érzékeny lesz mindenre és csak szenvedni, döcögni fogunk, de tévedtem. 

Március végén amikor fejlődésneurológiai vizsgálaton voltunk említette a doktornő, hogy nyugodtan elkezdhetjük az ételek kóstolgatását, mert már 6 hónapos lesz, és a hozzátáplálást a koraszülöttek esetében is a születési időhöz mérik, nem pedig a korrigált korhoz.
Tulajdonképpen nem siettetem a dolgot, vártunk egy hetet körülbelül amíg adtunk neki almát kóstolónak, amin meglepődtünk, mert kifejezettem tetszett neki az új íz, nem tolta kifelé a nyelvével, sőt pár kanál után szinte követelte az újabb adagot. 

Miután ennyire lelkes volt felhívtam a védőnőt és megbeszéltük mit hogyan szabad, és nekivágtunk a dolognak. Kezdetben 3-4 napig kapott egy féle ételből pár kanállal, majd mixeltem kétféle ízt, aztán hármat, és egyre nagyobb adagokat tudott megenni, míg végül 3-4 hét alatt jutottunk el odáig, hogy sikerült kiváltani egy teljes étkezést. 
Alma, burgonya, répa, barack, édesburgonya, sütőtök, saláta és a tök ízletesebbnél ízletesebb variációit próbálom neki elkészíteni, és persze ahogy jönnek az újabb ízek, úgy lesz egyre egyszerűbb a dolgom. A mezei krumplitól fáj a pocakja, így azt hanyagoljuk, helyette az édesburgonya nagy kedvenc. Legszívesebben az alma-répa-édesburgonya mixet szereti, és az őszibarackot , olyannyira, hogy keserves sírásba (hisztibe) tör ki, ha elfogyott.
Tegnap kapott először glutént, méghozzá zabliszt formájában, egy kávéskanállal hozzákevertem a főzelékéhez. A védőnő egy mokkáskanál háztartási kekszet javasolt, de egy másik anyuka ötlete szimpatikusabb volt. A mai nap folyamán ha lesz rá időm, akkor megpróbálok zablisztből babapiskótát készíteni, mert ugyan nem szándékozom egyelőre gluténnal tömni, de előre letesztelem finom-e. Másrészt amikor mi eszünk, folyamatosan kinézi a szánkból az ételt, és mivel mindent megrág így a kezébe tudom adni, ismerkedik valami ehető dologgal is a játékain kívül. 
Pár napig kapja a glutént bevezetésképp, aztán a délutáni tápszeres étkezését szeretném kiváltani gyümölcsös gabonapéppel. Ő tejpépet nem ehet, találtam viszont zablisztes gabonapépet ami megengedett számára is. 

Az ebédjeit itthon készítem, viszont van egy -két  gyümölcs, zöldség aminek nincs szezonja ( sütőtök, barack, körte , szilva ), amiket kész bébiételként vettünk. A Müllerben kapható az Alete, Alnatura, és a Dm-ben a DM Bio márkájú bébiétel, amik sokkal magasabb %-ban, sőt mondhatom hogy szinte 100%-ban csak gyümölcsöt tartalmaznak- ellentétben egyéb kedvelt márkákkal. Ha valaki még mostanában kezdené a hozzátáplálást, akkor inkább ezekkel szemezzen a boltban.


Az elején a hordozóban vagy a szoptatós párnán kitámasztva etettük, de mivel szereti megtapogatni az ételt, és ő is fogni szeretné a kanalat, amivel még nem talál egyből a szájába így ő is és tulajdonképpen minden körülötte lévő tárgynak jut az ebédből, ezért beszereztünk egy etetőszéket. Az egyik anyuka ajánlotta ezt a fajtát, nekik már a harmadik gyerkőcöt szolgálja. A szék  legklasszabb tulajdonsága, hogy ülni nem tudó babáknak is jó, mert 5 fokozatban állítható, a legutolsóban szinte fekszik - szóval semmiképp sem ártunk vele a baba gerincének és az ételfoltok is lehetőleg csak a szék oldalán landolnak, ami könnyen letörölhető. A magassága is azt hiszem 7 fokozatban állítható, és ezzel oda tudjuk ültetni magunk mellé az asztalhoz amikor mi is eszünk, hogy megszokja , hogy mi is ebből gyűjtjük az energiát és türelmesen meg kell várni, amíg mi is befejezzük az ebédet.

Márkákat illetően az etetés terén a Tommee Tippee -t kedveljük. A műanyag tányér, a kanalak, a cumisüvegek mind tőlük vannak. Az evőeszköz  feje nagyon puha, könnyen fogható a babák számára is, a cumisüvegek pedig az anti-colic-os típusok. 

Szeretnék még beszerezni neki itatópoharat, és műanyag tároló edényeket. A Libero-nál van pontgyűjtésre lehetőség a pelenkák által, és ezeket a pontokat lehet ajándékokra beváltani, amik között szerepel a Tommee Tippee néhány terméke, így ezeket innen "vásárolom" majd meg - ha már annyira fogynak a pelenkák legyen valami hasznunk is belőle. 

Én nagyon szeretem ezt a korszakot, szeretem, hogy látni a reakcióit, amikor az első kanál kóstolóval megkínál az új ízből, vagy ahogy beszélgetünk és nevetgél az evés közben - látszik rajta, hogy ő is élvezi. Persze több a mosnivaló, a foltos body, mert hiába az előke, ő megoldja hogy mindenre jusson egy kicsi az ebédből. Közben feleszmélek mennyire nagy már, kevesebb mint 5 hónap és egy éves lesz és az első tortáját próbálja majd felfalni minél látványosabban.



5/07/2017

Anyák Napja

Az első Anyák Napja számomra tavaly volt, hiszen én már akkor is Anya voltam, egy 11 hetes apró Csoda anyukája, és egy Angyalé, aki vigyázott Dorkára.


Egy évvel ezelőtt alig vártuk a május 11-et, mert akkor töltöttem be a 12. hetet és időpontunk volt a genetikai ultrahangra. Vártuk, hogy ez a 12 hét hét ami a vízválasztó leteljen, és tényleg biztosak lehessünk abban minden rendben a korábbi hetek nehézségei után.

Idén már szokásához híven a mai napon is korán ébresztett, a mosolyára ébredhettem, összepuszilgattam, elmondtam neki a verset, amit Anyával nagyon szeretünk. 

Mesélj anya, 
milyen voltam, 
amikor még kicsi voltam? 
Az öledbe hogyan bújtam, 
és tehozzád hogyan szóltam, 
amikor nem volt beszédem? 
Honnan tudtad mit kívánok? 
Megmutattam a kezemmel? 

Mesélj rólam, 
Hogy szerettél? 
Engem is karodba vettél? 
Meleg tejeddel etettél, 
akárcsak a testvéremet? 
Gyönyörködtél akkor bennem, 
úgy neveztél: kicsi lelkem? 

És amikor 
még nem voltam, 
a hasadban rugdalóztam, 
tudtad-e, hogy milyen leszek, 
milyen szépen énekelek? 
Sejtetted, hogy kislány (fiú) leszek? 

Mesélj anya! 
Mesélj rólam. 
milyen lettem, amikor már 
megszülettem? 
Sokat sírtam, vagy nevettem? 
Tényleg nem volt egy fogam sem? 
Ha én nem én lettem volna, 
akkor is szerettél volna?


( Csorba Piroska : Mesélj rólam )

Nem gondolom, hogy ez a nap különlegesebb lesz mint a többi, hiszen mindennap elhalmozzuk egymást a szeretetünkkel, biztosan jut majd egy kis nyafogás is a mai napra , de ezeket is meg kell élni ☺❤
Minden nap különleges amióta vártunk rá. Amikor megszületett, amikor az inkubátor mellett álltam, amikor ha sírni tudtam volna is mosolyogva tettem azt, amikor csak a mellkasomon aludt el, mert fájt a hasa, amikor átsírta az éjszakát. Minden napra tartogat nekem valamit amivel próbára teszi a türelmem, amikor leginkább már könnyekben törnék ki, és egy picit egyedül lennék, de a pillanatban, amikor huncutul rám mosolyog már el is felejtem. Amikor nem akar aludni, sem egyedül, sem hozzábújva, sem az ölemben, majd ringatva mégis elszenderedik, és finoman megszorítja az oldalam a kezével jelezve hogy lerakhatom, már elalszik. Amikor ébredéskor mosolyogva ébred, amikor sírva ébred és megvigasztalhatom, amikor zaklatott, csak nálam nyugszik meg és  átölel, tudván Anyánál biztonságban vagyok. Amikor hajnal 5-kor ébred és csak este 10-kor alszik el. Amikor új dolgot taníthatok neki, amikor csodálattal néz minden új és nem új dologra, amikor csak nézem milyen gyönyörű, amikor lefekvéskor odasúgom neki Szeretlek - mindennap különleges vagyok, mindennap ott vagyok Neki, mindennap az Anyukája vagyok.


Boldog Anyák Napját Kívánok!




5/04/2017

Hogyan csomagolj a kórházba?

Tegnap egy kedves pocakos anyuka kérdezte pontosan mire is van szükség a kórházba a szüléskor és a bent töltött pár nap alatt, ezért szeretném megosztani veletek az én listámat. 
Sok helyen fellelhetőek már hasonló listák, én is az internetet böngészve csomagoltam, jó alapot adott, mert egyébként úgyis mindenki a saját igényei szerint módosítja azt.

Már picivel több mint 7 hónapja készítettem össze a kórházi csomagjaimat, de még mindig emlékszem mennyire aggódtam, hogy mindhárom csomagot be kell-e vinnem szülésre, ha beviszem, hogyan jut el az majd hozzám a szobába később. Ha nem viszem be mindhármat és szükségem lesz valamire, de épp nincs a szülős csomagban akkor mi lesz? Azóta tudom, hogy ez elég rugalmasan van kezelve, a szülésznő és a nővérek segítségedre vannak, viszik utánad a csomagokat és ha nincs nálad valami ők biztosítják azokat.

Én 3 táskát készítettem össze ( szerencsére már jó hamar, és sajnos győzött is a megérzés, hogy idő előtt szükség lesz rájuk ) - Szülős táska, Kórházi táska , Baba táska. 

A kórházi menütől nem lesz tejed, és nem fogsz jól lakni, ezért sok-sok étellel kell készülni, mindig vigyen neked párod főtt ételt majd ( rántott leves, tojásleves, grízes tészta, sok-sok hús ), amik energiát adnak és segítik a tej megindulását. 

Lássuk mik kerültek a táskákba:

Szülős táska
  • hálóing, amit nem sajnálsz kidobni, mert szerencsés esetben magadhoz ölelheted a babád és véres, magzatmázas lehet
  • bugyi
  • köntös
  • kis törölköző ( ha nagyon meleged lenne, hűsítőként jó a tarkódra, halántékodra )
  • nagy törölköző 
  • betét ( bár ezt szülés után kapsz a kórháztól, mert közvetlen szülés után még 2 órát feküdnöd kell )
  • zsebkendő, Wc papír, hajgumi, WC papírülőke ( Dm saját márkát használtam )
  • zokni
  • papucs
  • szendvics, keksz, pékáru, csoki, gyümölcslé, víz ( vajúdás közben nem ehetsz, de utána újra kell töltened az energiakészleted )
  • iratok ( személyi+ lakcímkártya, TB kártya, leletek, Terhes kiskönyv , házassági anyakönyvi kivonat, apasági nyilatkozat )
  • Apának papucs, póló, látogatói csomag ( nekünk ezeket nem kérték, úgy volt bent ahogy jött )
Kórházi csomag
  • 2 hálóing ( elől gombolós, hogy könnyen tudj szoptatni )
  • köntös
  • papucs
  • 2 nagy törölköző
  • 1 kis törölköző
  • szoptatós melltartó
  • melltartó betét
  • mellbimbóvédőkrém
  • zokni, bugyi
  • betét ( Tena, és sima szárnyas betét - jó felkészülni vastagabb és kevésbe vastag fajtából is , mert nem tudod mennyire fogsz vérezni )
  • zsebkendő, Wc papír, WC papírülőke, nedves törlőkendő
  • fésű, hajgumi, fogkefe, fogkrém,tusfürdő
  • tejszaporító tea , Karamalz
  • tányér, evőeszköz, pohár
  • víz, gyümölcslé, sok -sok szénhidrát
  • telefon, telefontöltő
  • esetleg mellszívó

Babának - bár ez kórházanként eltérő
  • textilpelenka
  • pelenka ( 6-7/ nap)
  • popsitörlő
  • popsikrém
  • sterilizálós zacskó
  • pelenkázó alátét
  • cumisüveg
  • saját ruha ( ahol én szültem, ott adnak a babákra kórházit - ha saját adsz rá valószínű elveszett volna, mert nem nézik fürdetéskor hogy az ki ruhája )
  • takaró
  • hazamenős ruha
  • sapka
Ui: A nagy készülődés közben ( pakolás, babaruhák mosása-vasalás ) szánj még magadra egy kis időt, csinálj mindennap pocakfotót, élvezd ki, hogy még rugdal - én utoljára vajúdás közben éreztem, mert sose tudhatod mikor gondol egyet és bújik ki. Hamar véget ér ez a szép időszak.

8 nappal szülés előtt (31.hét) 

Boldog babavárást, csodálatos szülést kívánok :)





5/02/2017

Montessori puzzle labda


Én teljesen kezdő vagyok varrás terén, meg kellett tanulnom egyenes varrni, és az íves részeken is megállás nélkül végigszaladni, amihez ez a labda tökéletes. 

A labda kiszabása kicsit időigényes, az összevarrása gyors, majd az egyes részek kitömése ismét lassítja picit a folyamatot, de összességében tényleg nagyon egyszerű az elkészítése.

De kezdjük az elején. 
Mire lesz szükségünk?
  • a szabásminta megrajzolásához szükség lesz egy műzlistálra, illanó filcre,ollóra 
  • szivacsra vagy bármely más tömőanyagra ( flíz, polisztirol golyó )
  • pamuttextilre. Az a jó ebben, hogy az egyes darabok egészen kicsik, így a már használhatatlan anyagmaradékok tökéletesen megfelelnek. 

Szóval, a műzlis tálat körberajzoljuk, és felosztjuk 4 egyenlő részre. Az egyik felét kivágjuk, a másik felét még kettévágjuk, hogy megkapjuk a negyed cikkeket is. 


Ezután, a két negyed cikkelyt egymásra helyezzük a képen látható formában, és körberajzoljuk, ez lesz a sablonunk másik eleme. 


Ha ezzel megvagyunk, akkor jöhet a sablonok körberajzolása a kiválasztott anyagon. Mindkét részből 12-12 db-ra lesz szükségünk. Ez lehet tényleg bármilyen anyagmaradék, akár egyszínű, akár többféle mintájú, tényleg nem számít, a labda minden variációban jól fog kinézni, ráadásul a babák szeretik a színes dolgokat.
( Én egy labdát korábban elkészítettem, az új labdához a sablonok ki vannak vágva, de tömőanyag hiányában még várakoznak a varrásra, így a következő fotók a várakozó sablonból, és a már kész labdáról készült varrási folyamatból fognak állni , ez ne zavarjon meg senkit )



Átrajzoltuk a sablonokat, készen vagyunk a szabással, ekkor következhet a varrás. Színt színnel szembe fordítunk, és a kis szirom formájú anyagot a félkör egyik széléhez illesztjük, majd egyenletesen végigvarrjuk. Ezután kettéhajtjuk a félkört, és a már hozzávarrt kis szirmot a félkör másik íves részéhez illesztjük és ezt is összeöltjük, majd jöhet a félkör alja, az egyenes rész, amit nem varrunk végig teljesen, hagyunk körülbelül egy 2cm-es lyukat, amin keresztül kifordítjuk az anyagot, majd kitömjük. 


Ha kitömtük, és utána kézzel összeöltöttük a lyukakat, akkor három cikket összevarrunk a sarkoknál, majd a közepén is. 

Ha ezzel is végeztünk, akkor pedig jöhet az egész összevarrása, ami úgy történik, hogy a sarkakat szintén kézzel összeöltjük és a végén kialakul belőle a labda.

                                     

Készen is vagyunk :) 

Ha tetszett, szeretnéd elkészíteni, de valamit úgy írtam le, hogy nem érthető írj bátran segítek :)

Kellemes varrogatást!