12/26/2017

Kis Karácsony, Nagy Karácsony

Imádom a Karácsonyt, de tényleg, főleg amikor csodák csodájára még havazik is, de ezen az éven inkább kihagytam volna. Nagyon örültem, hogy saját kuckóban töltjük, és nagyon akartam is, hogy ekkor már itt lakhassunk, de a sok teendő, a gyors tempó miatt most nem volt az igazi.

Úgy gondolom a Karácsony általában nem a pihenésről szól úgy egyébként sem, mindegy hogy költözik, vagy 100 éve egy helyen lakik az ember lánya. 
Az emberek egyik fele már több héttel az ünnepek előtt a menüt tervezi, ajándékokon töri a fejét, a másik fele úgy véli jaj van még idő, aztán kettőt pislog és 3 nap múlva Karácsony, az üzletek tömve, minden kifogyóban és kétségbe esve szaladgál az üzletek között ajándékokat hajkurászva, szentségelve a hosszú sorok miatt. 

Nos, emiatt idén mi az utóbbi kategóriába tartoztunk. Tisztában voltam vele, hogy mikor fogunk költözni, de valahogy annyira nem volt ötletem az ajándékok terén, hogy egyszerűen nem volt kedvem boltokat járni már novemberben emiatt ( és titkon bíztam benne, hogy a költözés kb. 2 napot fog igénybe venni és még tengernyi időm lesz ). Nem így lett sajnos, ezért a bevásárlást is 22-én sikerült elintézni, amikor már annyira voltak a boltban, hogy mozdulni nem lehetett - bár szerencsére a kasszánál nem volt sor- ellenben a parkolóban igen. A parkolóban már éppen kiszállni készültem a kocsiból és jelezve a nem túl kedves kopasz úrnak, hogy mi nem elé szeretnék befordulni hanem keresztbe továbbhajtani, ezért legyen szíves nem rátapadni az előtte álló autóra, hogy ezt megtegyük, amikor Dávid közölte, hogy visszatolat és megpróbál máshol kimenni. Én ilyen dugót áruházi parkolóban még nem láttam. A parkolók közötti kis "utcák"- ban hatalmas kocsisor gyűlt össze, és egyszerűen nem engedték ki azokat az autókat sem, akik még nem kifele szeretnének menni, csak szimplán tovább hajtani egy soron következő üzlethez. Nem értem miért fájt volna nekem nem előre gurulni 40 centit, hanem azt mondani tessék menj csak át előttem keresztbe,, hiszen én úgyis csak 1 métert teszek meg negyed óra alatt. Dehogyis, úgy tapadt az előző autóra, mintha fegyvert tartanának a fejéhez. Vérre menő harc volt minden centiért. Végül Dávid visszatolatott és egy másik útvonalon hamarabb kijutottunk. 

Fenyőfát is mindig időben vásárolunk, most ez is elmaradt és már aggódtam is, hogy nem lesz szép fánk, mert nem igazán találtunk olyat ami tetszett volna és nem csillagászati összegeket kértek el érte. Végül rálelt Dávid egy szemrevaló kisebb köpcös fára, így haza is hoztuk gyorsan. ( a fenyőárus egy frankó géppel még olyannyira meg is faragta az alját, hogy Dávidnak csak picit kellett igazítania rajta, így a hagyományos káromkodás a fa faragás közben elmaradt. Másnap pótolta, amikor a céklalevet ráborította az új világos színű szőnyegre - mégis csak káromkodással teljes az ünnep )



Az ajándékok elmaradtak, mert azok beszerzésére már tényleg nem maradt idő. Gondoltunk rá, hogy elszaladunk könyvet venni, mert ugye olyan ajándékot kell venni aminek az ember saját maga is örülne, de jó könyvet választani is nehéz , erre pedig nem volt energiánk. 
Dorka ajándékát még "időben" sikerült megrendelni, tulajdonképpen az utolsó utáni percben, de örültem, hogy legalább neki lesz valami a fa alatt. Amit kapott az egy Varázspalló , amit tuldajdonképpen számtalan módon tud használni a gyerek, és mi felnőttek is egyaránt. Igazából Dorka ehhez még nem is elég idős, mégis nagyon örül neki, és sokat játszik vele. Csúszdázunk rajta, felmászik rá, libikókaként is funkcionált már. Tényleg nagyon klassz ajándék volt. 


Itt még nem ért véget a sok-sok teendő, nem ültünk nyugodtam, mert a költözés miatt az volt tervben, hogy inkább bevállaljuk az ebéd elkészítését, minthogy hazautazzunk. Nem szerettem volna viszont 25-én hajnalban kelni és az egész délelőtt főzéssel tölteni, így a 24-e telt a sütéssel-főzéssel kisebb - nagyobb szakaszokban. 
Tulajdonképpen ez a része minden családnál így van. Vannak akik a főzést vállalják, és vannak akik inkább utaznak. Egyik sem egyszerű, ez is és az is fárasztó. Talán picit túl nagy feneket kerítünk az ünnepnek. 
Ma már Karácsony másnapja van, és még csak ma sikerült kimennünk nyugodtan sétálni egyet, ma nem kellett főznöm, mégis gyorsan elment a nap. Tavaly Dorka még kis apróság volt, amikor nem fájt a pocakja szépen aludt, vagy nézelődött, így volt időm pihenni, leülni filmet nézni és olvasni, de idén a karácsonyi maratoni tévézések, a sok-sok pihenés elmaradt. Mindezért ellenben kárpótol, hogy vele együtt díszítettük a fát, hogy próbált segíteni feltenni a díszeket, és hogy nem akarta egyszer sem magára rántani a fát, reggelente és este pedig ragyogó szemekkel és tátott szájjal veszett el a fenyőfa fényében. 


Nálatok hogyan telt a Karácsony? 
Ha nem dolgoztok a két ünnep között pihenjetek sokat :) 



12/24/2017

Költözködés kutyafuttában

Az utóbbi egy hétben szusszanásnyi időm sem volt a költözés miatt, ezért az új bejegyzések, facebook és instagram posztok is elmaradtak. Nagyon szerettem volna megörökíteni a költözés minden pillanatát, azt is amikor először vagyunk itt, először alszunk itt, ahogyan fogynak a dobozok, de nem ment minden annyira flottul mint ahogyan terveztem, ezért elmaradtak ezek sajnos.

Még augusztus végén aláírtuk a szerződést, amiben december 10-e volt kijelölve a kulcsátadás napjának, amikor még 2 hét volt Karácsonyig így nem izgultuk túl a dolgot, hiszen hétvégén festés, aztán gyors költözés. A festés végül hétköznapra esett, így hétvégén már költözhettünk. Nem is tudom, hogyan lett volna Karácsonyra itt rend, ha ehhez tartjuk magunkat. 

Már költözés előtt két héttel nekiugrottam a csomagolásnak, mert tudtam munka és egy 14 hónapos mellett ez nem lesz egy leányolom. A lakáskulcsot szerencsére a szerződésben megbeszéltek alapján át tudtuk venni. Tartottunk tőle, hogy nem fog sikerülni, mert a földhivatalban az egyik ügyintéző elrontott néhány dolgot, amiről ráadásul nem is szóltak. Ha ez nincs talán egy héttel hamarabb tudunk cuccolni és kicsit több időm jut a Karácsonyra. 

Azt gondoltam pillanatok alatt végzünk majd a költözéssel, és már aznap, de legalább második este békésen és meghitten töltjük az estét egy finom pohár borral a kanapén, azonban hamar fel kellett ébrednem.

Szombat reggel indult a buli, helyesbítve már péntek este, amikor néhány dolgot, ami befért a kocsiba átvittünk a lakásba és összeraktuk Dorka ágyát, hogy amikor mi a szombat délelőttöt már ott töltjük Pocokfejet tudjam valahova tenni, amikor elalszik. Béreltünk egy nagy autót, amit Dávid az egyik barátjával pakolt meg, de ez is jóval tovább tartott a sok logisztika miatt mint gondoltuk, ezért jóformán a szombat Dorka és az én részemről a várakozással telt el. Körülbelül délután 4-kor tudtunk elkezdeni kicsomagolni. Dávid addig összeszerelte a  francia ágyat, én pedig amit tudtam pakoltam a helyére. 


Borzasztó nehezen akartak fogyni a dobozok, zsákok, minden be lett zsúfolva a lakásba és gyakorlatilag egy általunk kialakított ösvény állt rendelkezésünkre a lakás bejárásához. 

Persze azzal sem számoltam, hogy gyerekkel költözni nehezebb mint gyerek nélkül. Munka közben is türelmes egy ideig, ez most is így volt, de egy idő után nem volt elég neki az éppen aktuális helyiség ahol pakoltam, hanem máshová ment volna - leginkább oda ahol még por és kosz volt - így nem könnyítette meg a dolgomat az ő folytonos vándorlása sem. 

Dávid még dolgozott hétfőn, kedden, szerdán ezért csak este munka után volt ideje a szekrények összerakására, amikor még vásárlást is  intézni kellett, vagy épp már Dorka aludt, vagy a szomszédoknak lett volna túl késő, így tényleg nem volt egyszerű dolgunk. 

Szerda este volt az első nap, amikor úgy feküdtünk le, hogy már csak néhány tényleg lényegtelen dolog várt a kicsomagolásra, amikor is csütörtökön leadtuk az albérlet kulcsait, és még egy csomagtartónyi ott maradt szatyrot magunkkal hoztunk, így tulajdonképpen kezdhettünk mindent elölről. 


Talán a Karácsony miatt kicsit még feszültebb voltam, feszített volt a tempó. Amikor már azt hittem látom a végét, és képzeletben már gondtalanul, teendők nélkül lógattam a lábam, akkor még találtam egy újabb dobozt, várt rám egy újabb mosás, vagy bővült a bevásárló lista- függöny, számítógépasztal, varróasztal, fogas, fürdőszobaszekrény, a kisebb dolgokról nem is beszélve. 
A függönyök még hiányoznak, a képek felkerültek a falra, már csak néhány apróbb teendő maradt az ünnepek utánra, így már azt hiszem kijelenthetem, hogy minden visszaállt a régi kerékvágásba. 
A Karácsonyt ajándékok nélkül várjuk, egyedül Dorkának sikerült még időben megrendelnem az ajándékát, mindenki másét majd később pótoljuk. Ma ugyan lett volna még idő vásárolni, de egyrészt Dorkát nem akartuk nyúzni, másrészt nem volt mindenki számára határozottan szuper ötletünk ezért várunk vele. 
Örülök, hogy ideköltöztünk, de volt néhány pillanat, amikor a hátam közepére sem kívántam és szidtam magam, amiért ennyire szerettem volna a Karácsonyt már itt tölteni. 
Remélem másnak pihentetőbben teltek a napjai és békésen telik a Karácsony.

Kellemes Ünnepeket Kívánok Nektek!



12/11/2017

Születésünk titkai-3.rész - 266 nap

A fogamzástól a születésig tartó időszak átlagosan 266 napot ölel fel. 
A fogamzás napja csak ritkán pontos, ezért a havi vérzés első napjától számolunk, ami tulajdonképpen a várandóssági kor - hiszen az első két hétben nem is vagyunk terhesek, a magzati kor csak a fogamzással veszi kezdetét. 
Minden sejtünk 46 kromoszómával bír, kivételt képez az ondó és petesejt, azokban csak 23. A genetikai állományunk, emiatt válik teljesen különbözővé, nincs két egyforma ( kivéve az egypetéjű ikreknél )- ugyanis amikor az ondó és a petesejt találkoznak a 23 párból csak egy kerül az érett ivarsejtbe, így alakulhat ki a rengeteg változat a genetikai állományra, ettől leszünk egyéniségek. 

A magzati élet a fogantatástól a születésig három részre van osztva, a következőképpen: 
  • Magzatkezdemény : első két hét - a beágyazódás előtti és alatti időszak 
  • Embrió : a 3 -8. hét közötti időszak, amikor kialakulnak a speciális sejtek, a szervek, testformák 
  • Magzat : a 8. héttől a születésig tartó időszak 
Magzatkezdemény 

A női szervezet minden hónapban felkészül a fogamzásra. A havi vérzés után a sarjszövet pótolja a méhnyálkahártyát , ami a ciklus során vastagszik ( emiatt alkalmas a magzatkezdemény befogadására ) , vérbő és nedvdúsabb lesz. Ha elmarad a fogamzás a méhnyálkahártya lelökődik s kezdődik minden elölről. 
A tüszőrepedés után, a megtermékenyülés előtt a petevezeték szabad nyílásához jut a petesejt, ahonnan nagyon lassan jut el a petevezeték oldalsó ampullájában, ahol várja az ondósejteket. A petevezeték izomzatának ritmikus mozgása és a csillószőrök segítik a sodródásukat a méh felé. Amikor megtörténik a fogamzás már magzatkezdeményről beszélünk. Ezután osztódni kezd, folyamatosan kettéválik, a felszíne barázdálódott lesz. Az első osztódás 30 óra után történik, ezután 20 órával már 4 sejtes, majd 25 óra utána már 8 sejtessé válik. Ilyenkor még egyformák , nincs különbség a sejtek között, ők az őssejtek. A sokadik osztódás után már egy üreg keletkezik, ami hólyagcsírának (blasztociszta) hívnak. A hólyagcsíra belső üregén különül el a sejtcsomó amiből embrió lesz. A hólyagcsíra felületén magzatboholy sejtek alakulnak ki, ami a későbbi lepény magzati része lesz. Mindeközben vándorol a méhüreg felé kb. 3-6 napig, ahol a sárgatest ( progeszteron ) hatására már felkészült méh, a méhnyálkahártya elérte a megfelelő vastagságot, hogy beágyazza magát. 

Embrió 

A szervek és testformák kialakulásának a fázisa. A magzatboholykezdemények és a méhnyálkahártya között kapcsolat alakul ki, ez a belső érintkezés a magzat táp- és energia ellátásának az alapját teremti meg ( később ezt a kialakult lepény tölti be ) . A lepény anyai része a méhnyálkahártya, a magzati rész a magzatboholykezdemény származéka. Miután a lepény kialakult a köldökzsinór biztosítja a kapcsolatot. A hólyagcsíra belsejében kialakult embriócsomón belül üreg keletkezik, aminek az alján kétféle sejtből álló réteg képződik. A külső rétegből a bőr és idegrendszer alakul ki, a belső rétegből a belső szervek telepe lesz. 
Fontosabb események ebben az időszakban: 

  • Harmadik hét : 2-3 mm nagyságú az embrió. Az idegcső már látható , amiből az idegrendszer fejlődik. A 18. napon már látható a szem kezdeménye. 
  • Negyedik hét : nagysága már 6 mm. A 25. napon a szív dobogni kezd, kialakul az érrendszer, a vérkeringés. A végtagbimbók és a szájnyílás kivehető és picit látni a köldökzsinórt. 
  • Ötödik hét : a felső végtagok kezdenek elkülönülni, az alsó végtagok ilyenkor még le vannak maradva 
  • Hatodik hét : 2 cm-es az embrió 
  • Hetedik hét : 2,5 cm-es, a csontosodás elkezdődik. Láthatóak az első reflexek és az arc finom részletei is felismerhetők. 
  • Nyolcadik hét : 3 cm-es , a testformája már megfelel az újszülöttének, bár az arányok még nem megfelelőek 
Magzat 

A feladata ekkor már csak annyi, hogy 30 héten át növekedjen- ekkor már nincsenek gyors, drámai változások. A növekedés üteme azonban meghökkentő, hiszen a magzat ekkor mindössze 3 cm és 4 g, a 38. hét környékén pedig átlagosan 50 cm és 3200 gramm. Ez idő alatt elkezd mozogni, a belső szervek működni kezdenek, az immunológiai védekező mechanizmusa beindul, az idegrendszer és a csontváz intenzíven fejlődik. A vese korán kezd működni, a vizelet a magzatburkon belüli térbe kerül, s ennek irritáló hatására keletkezik a magzatvíz. A magzat ezt lenyeli és félrenyeli s ennek hatására alakul ki a tüdő, ami ekkor még nem funkcionál (csak a születéskor a felsíráskor ). Előfordul, hogy a vese nem működik, így nincs magzatvíz, ezáltal a tüdő sem fejlődik ki mert nincs mit félrenyelnie- sajnos ők nem élik túl a világrajöttüket.  




12/05/2017

Mit hozott a Mikulás?

Tavaly decemberben Dorka még csak 2 hónapos volt, ezért nem Mikulásoztunk. Idén szerettem volna ha már emlékezetes lenne, és ezt az élményt szerettem volna ha az unokatesóm egy hónappal idősebb kislányával élik át közösen. Mi rengeteg időt töltöttünk együtt az unokatesókkal, kis korkülönbség van köztük, és ha már ilyen szerencsésen alakult, hogy csak egy hónap van a mi lányaink között jó lenne ha ők is minél többet találkoznának, csintalankodnának majd idővel.

Szuper Mikulásos rendezvény látható Miskolcon az Avalon parkban, ahová sajnos nem kaptunk már jegyet abban az időpontban ami az egész családnak megfelelő lett volna, viszont szerettük volna ha találkoznak a Mikulással és ezt látja a család apraja nagyja. Hosszas keresgélés és tanakodás után végül amellett döntöttünk, hogy anyukámékhoz hívjuk el a Mikulást és a krampuszokat. 
Késő délelőtt tudott csak jönni a Mikulás, mert útközben elakadtak a szánnal, így a két leányzó már nagyon nyűgös volt, de egyikük sem sírt, kifejezetten tetszettek nekik a krampuszok, akik közül az egyik harmónikázott. 
A Mikulásbácsinak ez volt az idei és talán élete első gyereklátogatása, kissé bizonytalan volt, de a lányok mit sem észleltek belőle, a krampuszokért odáig voltak - ( mi pedig észleltük , hogy jövőre hamarabb kell keresnünk Mikulás programot ).

Mivel a Mikulás már ide hozzánk csak az éj leple alatt lopózik majd ( feltéve ha tiszta lesz a kiscsizma ), így a temérdek ajándékot már akkor átadta. Nagyon klassz dolgokkal készült a Télapó - van amihez még kicsit kicsi, de idővel megtanulja, és amikor már eljön az a kor ,hogy érdekli rögvest kéznél lesz egy újabb fejlesztő játék. Igen, merthogy azokat kapott, remélem valakinek még tudunk segíteni az ötletekkel - és persze várom az ötleteket a ti Mikulásotoktól, hogy a Jézuskával is beszélni tudjak még időben :)

Rajztábla
- úgy gondolom egy ilyen táblája mindenkinek volt kiskorában, és mindenki agyonhúzogatta, és rajzolgatta - egy idő után már nem a speciálisan erre a célra mellérakott ceruzával hanem bármivel. 
Dorkát nagyon bosszantja, hogy egy madzaggal ida van kötve a táblához a ceruza, és ő még leginkább csak a ceruzát lefektetve teljes felülettel satírozza a lapot. Ugyanakkor mint minden mást, ezt is látja majd tőlünk, hogy kell használni és ő is érdeklődik majd iránta. 

 Fatábla
- igazából fogalmam nincs mi a neve ennek a játéknak, ezelőtt még nem találkoztam vele, de nagyon klassz. Egy fa tábla, amin ki van alakítva több útvonal, és az útvonalak végén van egy állatnak a teste. Az útvesztőben pedig az állatok feje , amiket ezen a labirintuson át kell eljuttatni a megfelelő párjához. 



Golyóvezető
- a játszóházban mindig kifigyeli a golyóvezetőket és mindenképp játszani kell velük , ezért a tesóm Mikulása ezt hozta neki. Nem tudom miért olyan nagy siker ez nála, de a játékai közül ma szinte csak ezzel játszott a rohangálásai leszámítva. 



Kirakó
- ebből kapott kétfélét, az egyik egy 9db-os kisebb kirakó, és egy nagyobb, amit ha jól olvastam 4mm-es vastagságú, szóval kifejezetten ilyen "Első kirakóm". Ezeket még ki sem bontottam, mert az előzőekben felsorolt játékokkal bőven elvan, plusz jövőhéten költözünk így mindent amit tudok dobozolok. 

Könyv
- az egyik könyvet nem tudom megmutatni, mert az unokatesómék csomagjába került, a másik egy leporello kis könyv, amiben állatok vannak. 
A tévútra került könyv pedig a Tili -toli könyvek egy kisebb változata, ha visszakerül hozzánk áttanulmányozhatja. A mi Mikulásunk csak ma este ér ide, de könyvet fog hozni, méghozzá egy Tili-toli könyvet, plusz az első Kinder tojást :). 

Plüss hóember és csoki mikulás ( ami Apa pocakjában landol, mert ő még nem ehet meg ennyi csokit).




Fa vonat
- három vagonból áll a kis favonat, és ezt lehet összeilleszteni, plusz vannak rajta rakományok, amikből szintén egy alakzatot kell kialakítani. A rakomány mindössze két részből áll, tehát ez is ilyen foglalkoztató, készségfejlesztő vonat. Az egyik rakomány egy hengert ad ki, a másik egy téglalapot. Dorka még nem nagyon került bele ebbe a tologatom a játékokat időszakba, így még csak én tologattam neki, ő pedig kergette a vonatot, de ennek elsajátítását is segíti majd. 



Nálatok miket kértek a gyerkőcök a Mikulástól? 




12/04/2017

DIY Mikulás zsák

Az adventi várakozás egyik beteljesülése már a Mikulás, amikor a nagyszakállú csomagot tesz a szépen kipucolt csizmákba. 
Mint az adventi kalendáriumot ezt is szerettem volna én készíteni. Egyrészt mert a sima zacsit úgyis kidobom, összegyűrődik, ezt pedig eltehetem jövőre is. Kíméljük a környezetet, szeretettel készül és egyedi.

Ha ti is kedvet kapnátok egy egyedi vászon csomaghoz még van időtök elkészíteni - én így fogtam hozzá.

Az ajándékok alapján lemértem mekkorát szeretnék, amiből kivágtam két téglalapot, plusz fehér polár anyagot szerettem volna a tetejére, hogy olyan igazán télies hatása legyen, ebből is kivágtam két kisebb téglalapot - ha jól emlékszem ez 10 cm magas volt.


A polár részt színt-színnel összefordítva összeillesztettem, majd félbehajtottam és a másik oldalról is levarrtam.

 

Ha mindkettővel készen vagyunk, akkor szükségünk van még két kisebb csíkra, ami majd a szütyő összehúzására szolgál. Én ferdepántot használtam, mert ezt már nem kellett behajtogatnom, de bármi megteszi. 
Amikor ezt varrjuk, figyeljünk oda, hogy a zsák elején és hátulján is pont ugyanott legyen egyvonalban, mert úgy tudjuk majd szépen összehúzni.



Ezután színt - színnel összefordítva körbe varrom a zsákot, és egy szalagot végigbújtatok a bújtatókon keresztül az egyik irányba, majd a másikba. Végül töltsük meg minden földi jóval a zsákokat :) 






11/30/2017

Készülődés a karácsonyra - adventi kalendárium

Adventi kalendáriumot szerintem mindenki kapott gyerekkorában, és bár tudtuk mi a lényege, egy nap csak egy csoki. Tudtuk ha az összeset megesszük még nem jön el hamarabb a Jézuska, mi mégis mindig csaltunk, és talán még izgatottabban vártuk a Mikulást és a Jézuskát. Régebben csak ez a hagyományos csokoládéval teli kalendárium volt elterjedt, manapság azonban rengeteg változattal találkozhatunk akár felnőttek, akár gyerekek részére is.

Dorka még  csak 14 hónapos, tehát a csokis kalendárium gondolata kizárva, maradt a kreatívoskodás, a varrás. Egy újabb varrási projekt ( amiből áll egy pár jelenleg, mert nincs időm rá ), éppen ezért is sokat gondolkodtam belevágjak-e, lesz-e időm elkészíteni. Plusz még csak 1 éves és úgysem tudja igazán miről is szól de annyi jó ötletet láttam Pinteresten hogy szerettem volna meglepni vele. 

Nem vettem hozzá új anyagokat, maradékokból varrok 24 szütyőt és egy fenyőfát amit a szütyőkben található díszekkel felöltöztethet. Ezek közül van amit én varrok majd, de olyan is ami boltban vásárolt és olyan is van ami nem karácsonyfadísz.

Többször írtam már arról, hogy szereti a könyveket, meséket mondókákat, ezért próbálok minden napra belecsempészni egy mondókát, vagy egy történet a Karácsonyról, Mikulásról, az Adventről.

Nagyon sok mindent megért, persze a hétköznapi dolgokat, amivel mindennap találkozik, és bár látom magam előtt ahogy próbálja leszaggatni, piszkálni, kibontani az összes szütyőt egyszerre, de nagyon szeretek ajándékozni, és imádom a karácsonyt ezért is szeretném megosztani vele a várakozás örömét.

Ötletek a zsákokba:

-hajgumi, hajcsat
-karácsonyfadísz filcből, fából
-lufi
-síp
-fogkefetartó
-fából készült betűk ( a nevének betűi, lehet dísz a szoba falán , a szobája ajtaján )
-nyomdakészlet ( több napra elrejtve )
-zokni
-hűtőmágnes
-ujjbábok
-nagyobbfajta pattogós labda
-zsírkréta
-mézeskalács
-dió
-különböző élménykuponok - játszóház, közös mesenézés, rajzolás, gyurmázás 


Tavaly ilyenkor Mazsolafej még csak 2 hónapos volt, nyilván nem vettünk neki csomagot, örültünk ha nem fáj a pocakja, elég nehéz hónap volt a december. Szeretném ha ez most különlegesebb lenne számára.
Várom, hogy lássam az arcát amikor december 1-én meglátja a falon a saját karácsonyfáját, és a zsákokat , és remélem olyan örömujjongásban tör majd ki, mint amikor egy kupakot kap egy üres flakonról :)

Ti készítettek kalendáriumot? Miket rejtenek?



11/28/2017

Születésünk titkai - 2. rész - Felkészülés a fogamzásra

Kicsit nagy kimaradással, de folytatom Czeizel könyvének bemutatását. A következő fejezet arról szól, hogyan is kell készülni a fogamzásra, mi szükséges ehhez. Leginkább egy nő és egy férfi, és ezen kívül még néhány apróság. 

A fogamzásnak öt feltétele van: 

1; Ondósejtek

Már nagyon régen , 1677- ben jöttek rá, hogy az ondósejteknek mi a szerepük, hogy egyáltalán ezek élnek, mozognak, miből állnak, mennyien vannak. 
Egy szép ondósejten a fej, nyak és a farok elkülönül egymástól. A spermium az ondóhólyagban és a prosztatában kiválasztódó folyadékból és a herében termelődő ondósejtekből áll. Mennyiségüket milliliterenként millióban fejezik ki , aminek száma sajnos egyre csökken. 
A törzsondósejtek már a magzati élet 2-3. hetében kialakulnak és, ezek az ivarsejtek már elkülönülnek a testi sejtektől. Az ősondósejtek ezekből a törzsondósejtekből képződnek egészen a születésig. A születés után viszont szünetel a termelődésük a nemi érés kezdetéig.
A herében található ősondósejtek kb. 74 nap alatt válnak éretté, ennek az időtartamnak a felében pedig növekszik a mennyiségük, folyamatosan sokasodnak. Viszont még mielőtt kialakulnának az érett sejtek megtörténik a számcsökkentő osztódás. Ez azt jelenti, hogy a törzsondósejtektől az elő-ondósejtekig mind 46 kromoszómát tartalmaz, viszont az érett ondósejtekben már csak 23 kromoszóma van. A másik 37 nap az érés időszaka, amikor a sejtek felkészülnek a későbbi funkciójukra, a megtermékenyítésre. 
Nélkülük nincs megtermékenyítés, ezért a meddő pároknál ennek a vizsgálata ez első helyen áll. ÉS hogy mit vizsgálnak a spermavizsgálatkor? - küllem, mennyiség, PH érték, szag, mozgás és kóros alak, fertőzöttség.
Az ondósejtképződés a nemi érés kezdetétől egészen a halálig tart.

2; Petesejtek

A petesejteket csak 1827-ben fedezték fel, pedig ezek nagyok, hiszen a sejtmag körül található a citoplazma, ami fehérjegyárnak tekinthető. A genetikai tervrajz a sejtmag DNS-ében van, de a fehérjeszintézis révén ez a citoplazmában nyilvánul meg. A fogamzás után így még az alapelemeket biztosítják a magzatkezdemény életéhez. A citoplazmában találhatóak a mitokondriumok, amik DNS-t is tartalmaznak, így ezeket az ember 47. kromoszómájának is tekintik. 
A magzati élet 2-3. hetében alakulóban van már az őspetefészek, amiben találhatóak törzspetesejtek. Ezekből rengeteg őspetesejt képződik ( a magzati élet 6. hónapjában a számuk kb. 6 millió ). Az őspetesejtekből a születésig 33 sejtosztódás révén képződnek az éretlen petesejtek, de ezek száma kisebb, kb 2 millió. A születéskor ezek megkezdik a számcsökkentő osztódásukat, tehát az éretlenből az érett petesejtbe csak 23 kromoszóma kerül, ezután pedig úgymond álomba merülnek. Ebből az álomból minden nemi ciklus során egy petesejt ébred fel , ami az ovuláció előtt 9 órával fejeződik be. A születés után a petefészekben is szünetel a petesejtképződés, és csak a nemi érés kezdetekor folytatódik, viszont közben folyamatosan pusztulnak. A serdülőkor kezdetén már csak kb 300 ezer a számuk. Ettől kezdve minden ciklus során általában egy érett pete képződik.

3; Nemi élet

4; Megfelelő időpont

A nők nemi ciklusa 28 napos, a szerepe hogy biztosítsa a petesejt érését a petefészekben, ami megtermékenyíthetővé válik a petevezetékben és ezeknek a hormonális változásoknak köszönhetően felkészül a méh a magzatkezdemény befogadására. 
A nemi ciklus fő jelensége a tüszőrepedés. A petefészek nagyszámú tüszőiben találhatóak a petesejtek, amik szintén versenyeznek a megtermékenyítésért. A győztes kikerül a petefészekből, a benne lévő folyadék feszíteni kezdi, a tüsző fala vékonyabb lesz és megreped - ezt nevezzük tüszőrepedésnek, amikor kiszabadul a petesejt és a petevezeték oldalsó szájadékába kerül. Tulajdonképpen ez a megtermékenyítés helye, ahol az ondósejt és a petesejt találkozik. 
A kialakuló magzatkezdemény ekkor elindul a méh felé, ahová 3-6 nap múlva érkezik meg. A megrepedt tüsző sárgatestté alakul, és ez a sárgatest termeli a progeszteront, ami felkészíti a méhnyálkahártyát a magzatkezdemény befogadására. A progeszteron hatására a méh belső felülete hepehupás lesz ahová könnyen be tud ágyazódni a magzatkezdemény.
Ha ez nem valósul meg, akkor a vérbő nyálkahártya kiürül a szervezetből - ez a havi vérzés. 

A ciklus általában 28-29 napos, a tüszőrepedés pedig a 11-14. napon következik be. Ez az alapja a naptármódszernek, miszerint csak a középidőben van megtermékenyítésre kész pete, ami 24 óráig életképes, azonban előfordulnak esetek amikor a ciklus elején vagy végén történt meg a fogamzás. Ennek oka, hogy a tüszőrepedés időpontja ciklusonként változhat, a másik pedig a rendkívüli tüszőrepedés, ami negatív vagy pozitív lelki megrázkódtatás ideje alatt történik ( akár egy erőszakos együttlét, vagy a rég nem látott férfival töltött aktus után ).  

5; A fogamzás helye

Az ondósejtek a hüvely hátsó boltozatába jutnak a szeretkezés után, ahol a közeg savas így már a csapat fele ekkor elpusztul, a másik fele pedig menekül a méhnyak irányába, ami a még felé irányítja őket.
A méhnyakon átjutni sem egyszerű, ám a tüszőrepedés időszakában ez is egyszerűbb mert ilyenkor több a méhnyak váladék. Sokszor a méhnyak a fertőzött ondót nem is engedi áthaladni, védve a méhet a gyulladásoktól. A méhüregen való áthaladáskor is sok ondósejt elpusztul, így tényleg csak a legerősebbek tudnak végighaladni a petevezetéken. A petevezeték csillószőrei a méh irányába terelik őket, így itt is gátolva vannak, azonban a az ondósejteket a saját farkuk irányítja, amivel felül tudnak kerekedni ezen. Itt a verseny végén már " csak " a petesejtbe kell bejutni, csak egy győztes lehet, ám ez is nehéz, mert a petesejt felszínén egy védőréteg található, aminek a résein csak az első ondósejt tud átjutni, utána azonnal bezárul a képzeletbeli ajtó és a többiek kint rekednek. A körülbelül 10 órás út ezzel ér véget, a megtermékenyítés megtörtént. 

Ki hinné ezt egy békés együttlét után, hogy ez ennyire bonyolult? Mindenki úgy gondolja életben maradni, és megszületni milyen nehéz, de ha belegondolunk maga a fogantatásunk a legkörülményesebb, a legnehezebb mind közül. 




11/23/2017

Csináld magad: hordozós kabát

Tavaly szerettem volna beruházni egy hordozós kabátra, mert nagyon sokat mászkáltam Dorkával fejlesztésekre, orvosokhoz. Tömegközlekedve nem használok babakocsit, csak hordozok, viszont semmiképp nem szerettem volna már akkor sem, és most sem úgy  hordozni, hogy ő is be van öltöztetve, és én is kabátban vagyok és még úgy varázsolom őt magamra  a hordozóval együtt. Ez egyikünknek sem lett volna kényelmes.

Próbáltam a legkisebb méretű kabátot, már nem emlékszem melyik márkát, és már akkor is gondoltam, hogy nagy lesz, mert a 36-os kabátokba még egy jóllakott óvodás bőven beférne mellém. Nem számított, elmentem felpróbáltam és igazam lett, sehogysem passzolt rám, ezért maradt a hordozótakaró. Amíg elől hordoztam ez végülis tökéletesen bevált, amennyire ódzkodtam tőle annyira megszerettem. Itt sem öltöztettem Dorkát, csak ahogy odabent is volt, hiszen védte a hordozó, a dupla rétegű hordozó takaró, és még az én kabátom is nagyjából összeért rajtunk, plusz melegítettük is egymást.
Most hogy már nem bírom, és nem is szabad elől hordozni macerásabb lett a dolog. Végszükség esetén még elől vittem - szerencsére soha nem kellett huzamosabb sétákat megtennem vele, így bírható volt, de muszáj volt valamit kitalálni.

Említette a munkatársam, hogy a hordozó házban egy szimpla kabátot átalakítanak hordozóssá, és eszembe jutott, hogy a Facebook-os hordozós csoportban vannak szabásminták, ahonnan sikerült is ellesnem egyet, és egy régi kabátomnak bátorkodtam is neki esni. Tulajdonképpen a kabát a szekrényben állt évek óta, így tényleg nem sajnáltam még az első nyisszantáskor sem.Nem becsukott szemmel vágtam bele, mint a drágán rendelt szép anyagjaimba :)

Szeretném ezt megosztani veletek, hátha valaki hasonló problémával küzd és van elfekvőben egy régi kabátja.
A kabát hátán a nyakrésztől lefele mérünk 18 cm-et, és egy 25 cm széles, 50 cm hosszú téglalap 3 oldalát kivágjuk.

Ezután kiszabunk két téglalapot, melyek az egyik oldalon lekerekítettek - ennek méretei 18cm és 50cm ( plusz hagyjunk rajta 2-2 cm-t varrásra ), mint a kabát hátán lévő téglalap hiszen ehhez lesz hozzávarrva. Én vettem egy polár takarót 800 Ft-ért és azt szabdaltam. Összesen 4x szabtam ezt ki, mert dupla réteggel varrtam, plusz tettem közé vliest is, hogy melegebb legyen. Azt hittem nehéz is lesz varrni, hogy nagyon vastag lesz, de kellemesen csalódtam. Ezeket úgy varrjuk be, hogy a hosszabbik oldal néz a hátunk közepe felé, a köríves pedig kívülre. 



Ha ezzel készen vagyunk, szükségünk lesz még egy kb.14 cm magas, és 90cm hosszú téglalapra, amit kettéhajtunk és ennek az egésznek a tetejére varrunk rá, amibe egy zsinórt húzunk. Ezzel tudjuk majd a gyerkőcöt teljesen védetté tenni. ( erről már nincs fotóm, csak a kész kabáton látszik valamelyest ). 
Tááádáám , készen is vagyunk :) 




Ha neki vágnál, de nem sikerült mindent érthetően leírnom írj és próbálok segíteni.

Kellemes varrogatást!



11/15/2017

Amióta Anya vagyok néha hiányzik pár dolog...

Amikor gyerekre vágysz nem is gondolod, ( vagyis gondolod és tudod ) de mégsem tudatosul úgy igazán mennyire meg is változik az életed. Minden fenekestül felfordul, már nem te leszel az első, és ami még lényegesebb már soha nem leszel egyedül. Amikor gyerek nélkül lépsz ki a ház ajtaján máris hiányérzeted van és egész idő alatt azon kattogsz mit csinál, és bármennyire is élvezed az Énidőt teljesen nem tudsz kikapcsolni. Végül pedig amilyen gyorsan léptél le otthonról ugyanolyan sebességgel szaladsz is haza.

Szóval a gyerekeddel tulajdonképpen kiegészülsz , és a szeparációs szorongással talán nem csak neki, de neked is rá kell jönnöd, hogy nem vagytok egyek. 

Furcsán vagyunk összerakva, mert a másik oldalról pedig sok minden hiányzik a Dorka előtti életemből. Hiányzik, de mégsem. Olyan ez, mint amikor megőrülsz egy szelet csokiért, de nincs otthon, és mire elmész a boltba és veszel egyet már nem is esik olyan jól.
Legalábbis én így vagyok vele. 

1; - Hétvégék

Ha valaki anya lesz a hétvégéknek búcsút inthet. Nincs különbség hétköznap és hétvége között, a műszak ugyanúgy 0-24-es. Sosem voltam egy hétalvó , de voltak hetek amik után jól esett fél 9-9ig lustálkodni és nem kellett még azzal foglalkozni, hogy  főznöm kell, vagy ébredés után 7 perccel már romokban hever majd a lakás. Most hogy már nagyobb, és hajnalban mindig közénk kerül hétvégeken még tudom marasztalni egy kis szundira, bújásra, így nem kell hogy az én szemem is olyan gyorsasággal pattanjon ki mint az övé. Komolyan nem tudom honnan nyerik az energiát ezek az apróságok, de például Dorka szeme sokszor még nyitva sincs pedig már ül és magyaráz. ( szoktunk is agyalni Dáviddal vajon mennyit van ébren Dorka amiből mi kipurcanva semmit nem észlelünk )

2; - Átaludni az éjszakát

Azt mondják egyszer eljön majd ez az idő is. Hallottam már városi legendákat miszerint vannak babák akik akár 3 hós koruktól átalusszák az éjszakát, az ő anyukájuk tudhat valamit. Nálunk volt pár nap amikor Dorka nem ébredt éjjel, csak hajnalban, viszont a biológiai órám már annyira ráállt az ébredésre, hogy én akkor is éber voltam és vártam mikor kezd el forgolódni, de semmi. Emiatt  én többet voltam ébren és csak fáradtabb lettem, szóval nem tudom örüljek-e vagy nem hogy még mindig eszik éjszaka.

3; - Nyugodtan enni

Na még mit nem?! Evésben mindig Dorka az első. Mindig ő kap először enni, mert folyton éhen akar halni. Van, hogy próbálok együtt enni vele - ha kanalazósat eszik még sikerül is, de amikor olyan ételt eszik, amit picire kell neki tördelnem akkor esélytelen. Gyakorlatilag olyan sebességgel tunkolja magába a falatokat, hogy nem tudok elég gyors lenni, hogy sose fogyjon el. 
Az utóbbi időben egyedül szeret enni, ami azt jelenti, hogy a lábujjától a feje búbjáig található a gyereken ételmaradék, beleértve az etetőszéket, a szék alatti padlót, a cumisüveget, a cumit. Miután őt lesikáltam és feltakarítottam már jó hideg az én tányérom.
Amikor alszik és nélküle eszünk, akkor pedig én sietek, mert kismillió dolgom van, vagy éppen az evést hagyom utoljára és mire mindennel végzek felébred, így marad ismét a közös falatozás ( akkor is ha nem éhes, de pár falatot muszáj kikuncsorognia ). Vagy ehetnék egyedül, mert esze ágában sincs kuncsorogni, de akkor éppen azért jön a ruhám ráncigálni mert meglepetést hoz a pelenkájában amitől persze rögtön szabadulni akar. Vagy éppen olyan helyen téblából ahol nem volna szabad és hangos visításba kezd , mert beszorult az asztal alá. Jó esetben csak ki kell menteni, rosszabb esetben a visítás hallatán a csend értékelése közben úgy megijedek, hogy kiesik a kanál is a kezemből és a földön ételmaradék hever - helló takarítás.

4; - Csak úgy elindulni valahova

Amikor Dorkával indulok akár csak a közértbe, akár valami babás programra, tényleg bárhová elég körülményes a készülődés. Egyrészt magamnak varázsoljak olyan fejet amivel utcára lehet menni, öltöztessen fel a gyereket, ellenőrizzem a pelust, tegyek be váltóruhát, ételt, innivalót, cumit, játékot. Persze az utolsó pillanatban amikor menetre készen állunk vagy szükség van egy újabb peluscserére, vagy valamit elfelejtettem berakni, vagy csak nem bír magával a gyerek mert már unja a készülődést. Nyáron még oké is volt, de ebben a szutyok idődben kész tortúra bárhova is elindulni.
Nem könnyebb az sem, amikor nélküle megyek el, mert akkor is ki kell készítenem a kajcsiját és kiadni az instrukciókat, a lakást összerámolni, hogy csak egy kisebb káoszba és ne egy bombával sújtott lakásba érjek haza.

5; - Magassarkút hordani

Még nagyon nagyon régen, lánykoromban rengeteg cipőm volt, rengeteg magassarkúm, aztán vissza vettem a cipőmániából és a magassarkú cipőket is, vagy lapos, vagy lényegesen alacsonyabb sarkú lábbelikre cseréltem kényelmi szempontok miatt. Szóval nem állítom, hogy a terhesség előtt nem tudtam létezni magassarkú nélkül és ezért hiányzik, de néha jó felvenni a régi kényelmes csinos cipőket. Volt már hogy felvettem, de annyira elszoktam tőle, hogy már annyira nem is érzem magam jól benne. 
Valamelyik nap láttam egy hordozót reklámozó fotósorozatot, ahol magassarkúban, szoknyában, hosszú kabátban, kalapban mosolyogtak az anyukák mintha kifutón szaladgálnának. Akkor azt gondoltam igen hordozni jó. Én is hordozok és imádom. De most komolyan magassarkúban és kalapban? Ki az aki így hordoz? Kit próbálnak megnyerni ezzel? Megnézném ezt a magassarkús anyukát hátitáskával a hátán ( mert ugye az sem volt rajtuk, végülis a gyereknek nem kell pelus, popsitörlő, cumisüveg, játék ésatöbbi ) , és mindkét kezében szatyorral plusz egy 7kilós gyerekkel még elől, vagy egy 10 kilóssal már hátul hordozva kutyagolni egy- egy baba-mama program után.
Igaz ez a babakocsira is. Persze azt csak toljuk, és van kosara is, lehet hova pakolni. Igen,  ebben csak az a szép amikor a gyerek úgy gondolja beveri a sírást a kimerítő program után és már sehogy sem kényelmes neki a kocsiban és csak ölben nyugszik meg. Ha csak pár méterig cipeljük is, felemelő érzés tűsarkúban babakocsit tolni és a gyereket is cipelni, plusz figyelni hogy ne törd ki a bokád. 

6; - Magán szféra

A szüléssel egy időben elfelejtheted ezt a kifejezést. A szülés kapcsán nyilván mindenki tudja, hogy ott aztán nincs magánszféra, de tulajdonképpen pont nem érdekel sem téged, sem a szülésznőt, sem az orvost, sem egyéb ott sertepertélő dolgozót. A kórházban a szoptatás ideje alatt már az összes szobatársad, nővér, ügyeletes orvos látja a melled, végül hazaérsz és úgy gondolod visszakapod ezt a kis szeletet, ami legalább a sajátod, de tévedsz. Már akár bébiként hordozva magaddal viszed a wc-re a csemetét, vagy babahintaszékbe teszed a fürdőkád mellé amíg fürdesz, hogy énekelj neki, mert nagyon nyűgös. Később pedig amikor már kúszik-mászik, vagy éppen megy azt hiszed végre elérte azt a kort, hogy pár percre egyedül hagyhatod, ám ő ekkor nem akar nélküled lenni, és szó szerint rád töri a fürdőajtót mit sem törődve azzal mit csinálsz odabent. Tulajdonképpen én már be sem zárom az ajtót, mégis hatalmas vigyorral kukucskál befelé és üzeni, helló Anya megtaláltalak!


Hétköznapi apróságok ezek , lényegében semmiségek, főleg mert másképp már el sem tudnám képzelni az életemet. 





11/09/2017

Születésünk titkai - 1.

Nemrégiben született egy bejegyzés nem konkrétan a lombikról, és a mély érzésekről csak érintve azt, de úgy gondoltam ha esetleg titeket is érdekel, vagy olyanok is olvasnak akik ilyen problémával küzdenek ( bár azok olvasnak tutira konkrét lombikos blogokat ) is szívesen fogadnának újabb történetet pozitív megerősítésként. 
Még nem voltam elég bátor hozzálátni az íráshoz, és annyira mélyen feleleveníteni azt az időszakot ezért egy könyvet szeretnék nektek addig kivesézni, ami minden családra vágyó egyén számára kötelező volna. Ez Dr. Czeizel Endre: Születésünk titkai című könyve, ami a fogamzást, az erre való felkészülést, a meddőséget taglalja. Én nagyon szerettem olvasni, és sajnálom hogy ez már csak közvetlen a lombik előtt akadt a kezembe, mert mindent részletesen leír, amit tényleg tudnunk kell. Ráadásul nem orvosi, érthetetlen nyelven, hanem mindenki számára érthető világos magyarázatokkal, példákkal szemlélteti az ismereteit. 


Czeizelnek az Optimális Családtervezési Szolgáltatás létrehozása volt a célja, mely a Születésünk titkai című 1976-os tévésorozat által nőtte ki magát. Szerette volna, hogy a családot tervező párok tisztában legyenek azzal miket tehetnek meg annak érdekében, hogy egészséges babájuk szülessen. Ugyan ebben az időben kötelező volt a házasság előtti orvosi tanácsadás, aminek ezt a funkciót kellett volna betöltenie, azonban ez nem jelentett túl nagy segítséget a házasulandóknak, mert a részvétel kötelező volt, ám az orvosi vizsgálatokat és beavatkozásokat már nem tették kötelezővé, ráadásul ezeket a tanácsadásokat nem a megfelelő orvosok végezték. 
A tévésorozat tartalmasabbnak, hatásosabbnak bizonyult, s rengeteg pár kereste fel a genetikai tanácsadókat. A saját és nemzetközi kutatásait felhasználva egy tervezetet hozott létre - minőségi családtervezési szolgáltatás címen -, s beadta az Egészségügyi Minisztérium részére, akik elutasították, mert szerintük elégséges a házasság előtti tanácsadás. Két évvel később a WHO segítséget kért tőle , s ők el is fogadták a tervezetet, támogatták az Optimális Családtervezési Szolgáltatás modelljét, így a minisztérium sem mondhatott már nemet. 
A név Aczél György javaslatára változott meg. A tervezés 2 részre bontható, a mennyiségi és minőségi családtervezésre- előbbi a gyerekek számának megtervezését szolgálja, utóbbi a zavartalan fogantatást és magzati fejlődést. 1984-ben kezdte meg útját, s 89-re úgy gondolták valóban hatékony, ezért beszüntették a kötelező házasság előtti orvosi tanácsadást, s helyette ezt a szolgáltatást ajánlották. Az alapellátásokat szakképzett főiskolai végzettséggel rendelkező védőnők végezték - persze ha további kezelés, beavatkozásra volt szükség, akkor szakorvos segítette a párokat. 1992-ben úgy tűnt átfogó családtervezési hálózatot hozhatnak létre, mert az abortusz szabályozásáról szóló törvényt készítették elő, azonban úgy döntöttek, hogy ennek megfontolása érdekében különálló védőnői tanácsadást hoznak létre. Ez azt jelentette, hogy az Optimális Családtervezési Szolgáltatást a helyi önkormányzatok központi támogatás nélkül nem voltak képesek fenntartani.

Sajnálatos, hogy az Optimális Családtervezés nem maradt fent. Sokkal, de sokkal könnyebb dolgunk lenne ha ezzel a lehetőséggel még élhetnénk, ugyanis akkoriban minden olyan vizsgálatot elvégezték még a fogamzás tervezése előtt, amelyeket most akkor kezdenek el kivizsgálni amikor a pár kb. 6-12 sikertelen hónapon van túl. Minden vizsgálat biztosítva volt, a különböző szűrésekkel kezdődött a babatervezés - és ez így volt normális. Úgynevezett családtervezési alkalmassági vizsgálatokon vettek részt a párok. S hogy még most is miket kellene elsők között kiszűrni?

- örökletes betegségek 
- epilepszia, cukor, pajzsmirigy, szív és érrendszeri betegségek 
- szexuális úton terjedő betegségek - a nők 40%-nál előfordul chlamydia, gombás fertőzések és más hüvelygyulladások, vagy a leggyakoribb az egyszerű folyás, ami komolyabb baj kiinduló forrása is lehet. Ezek feljuthatnak a méhnyak csatornán a magzatburokhoz és bekerülhetnek a magzatvízbe is 
- rubeola, bárányhimlő, AIDS 
- spermavizsgálat - fontos "túlesni" ezen mihamarabb, hiszen a férfiak nemzőképessége folyamatosan romlik, egyre több esetben rendelkeznek kevés vagy rosszul mozgó ondósejttel. Az 1960-as években még 74millió ondósejt/ ml, a 90-es évek végére már csak 31millió ondósejt/ ml volt az átlagos mennyiség, és ez csak rosszabb lesz

A fogamzásra minimum 3 hónapos felkészülési időt javasoltak, mert a fogamzásra legalább annyira fel kell készülni mint a szülésre. Mit tehetünk ennek érdekében?

- védjük az ivarsejteket- a dohányosok már ekkor tegyenek le a cigiről, hagyják abba a fogamzásgátló szedését, ha a munkahelyen érheti sugár, fertőzés akkor érdemes területet váltani, vagy idejekorán abbahagyni a munkát 
- hormonális állapotot felmérése 
  1. Hőmérőzés: ennek hogyan kell pontosan történnie? Az ébredést követően még az ágyban kell a szájban, higanyos hőmérővel mérni a hőt, 5 percig, mindenfajta mozgás nélkül. Lehetőleg ugyanabban az időben, s jegyezzük fel minden nap. A ciklus közepén a tüszőrepedéskor leesik a hő, majd ezután a sárgatest hormontermelése miatt emelkedik. Ha elegendő mennyiség termelődik és időben kezd termelődni akkor jó esély van a beágyazódásra. Ha nincs ingadozás, egyenletes a ciklus alatt végig, akkor az a peteérés hiányára utalhat. 
  2.  Méhnyaknyák: a vérzés után száraz a hüvely, majd egyre nedvesebbé válik. A peteérés előtt 3-4 nappal már megjelenik a nyák, ami nyúlékony, áttetsző, tojásfehérjeszerű és egyre nagyobb mennyiségben jelenik meg az ovulációhoz közeledve 
  3. Méhnyak helyzete: guggolva, nehezen érhető el, a nyílása zárt, a tapintása mint az orrhegyé. Ovuláció idején lejjebb száll, nyílása tágabb és puhább 
- magzatvédő vitaminok - a tervezett fogamzás előtt három, de legalább egy hónappal már kezdjük el szedni a magzatvédő vitaminokat, hiszen az elmaradt vérzéskor már 15 napos a magzat. Fontos, hogy ekkor már a megfelelő vitaminokat biztosítsuk, hiszen ekkor a szervek és az idegcső már kezd kialakulni. Pótolni kell a jódot, mert az a pajzsmirigy fontos alkotórésze, s ebből a baba egy ideig az anya készleteit hasznosítja, ezért ha nincs elegendő mennyiség, akkor a magzat agyában fejlődési rendellenesség alakulhat ki.

Hihetetlen, hogy az orvostudomány az idő előrehaladtával egyre fejlettebb, azonban egy ilyen fontos dologra, egy új Élet születésére ennyire kevés figyelmet fordítanak. Sokkal könnyebb lenne ha időben kiszűrnék a nehezített fogamzású párokat, ha természetes volna a férfiak számára is hogy kezdetektől teljes erőbedobással részt vegyenek a vizsgálatokon, hiszen a statisztikák egyértelműen kimutatják, hogy folyamatosan csökken az átlag spermamennyiség. Az optimális családtervezéssel kevesebb lenne a vetélés, a koraszülés, a méhen kívüli terhesség és a fejlődési rendellenesség.

 


11/04/2017

Pápá munka, helló szabadnap

Amikor újra elkezdtem dolgozni nagyon örültem. Dorka akkor még egy másik fejlődési szakaszban volt és úgy éreztem pont jókor térek vissza, hogy megszokja, hogy délelőttönként dolgozok. 
Így 3 hónap után már akadnak időszakok amikor nagyon bánom, hogy visszamentem, viszont azt gondolom, hogy jót tesz nekem. Talán néhányan elítélnek, mert úgy tűnik a munkát választottam a gyerek helyett, de ez nem így van. Itthonról dolgozok, heti 20 órában, rugalmasan. Amikor Dorkának szüksége van rám ott vagyok, de közben türelmet tanul és pici önállóságot. Nem gondolom azt , hogy emiatt kevesebbet foglalkoznék vele, sőt, jobban megbecsülöm a munka utáni időt amit vele tölthetek és odafigyelek, hogy az minőségi idő legyen. Plusz szerintem jó dolog ha tudja, hogy az anyáknak is van más kötelességük is, és megtanulja, hogy a munka fontos.

Vannak napok amikor a hajamat tépem, vagy a munka miatt mert éppen vacakol  odabent minden, vagy mert Dorka brutál hisztis, nyűgös és mert ràjön a csakAnyával szeretnék lenni életérzés vagy ez úgy mind egyszerre. Olyankor a lakás is romokban, sokszor azt sem tudom hova nyúljak , hogyan szakadjak ennyi felé. Valahogyan mégis sikerül megnyugodnom, általában Dorka is kimerül és szundizik egyet, én pedig hihetetlen szuper sebességgel képes vagyok akàr egy rövid 20 perces alvás alatt is, befejezni a munka nehezét, mosogatni, enni, egyszóval mindent elvégezni amivel le voltam maradva.

Augusztus 14 óta dolgozok, és elég rugalmas még így 4 órában is az időbeosztásom, mert Dorkával is el tudunk menni a délelőtti babás programokra, vagy ha Dorka nyűgös vagy halasztatatlan dolgom van akár délután is tudok dolgozni, de valahogy mégis ott van az a kötöttség. Körülbelül 2-3 hete írtak a cégtől, hogy van 22 nap szabadságom kezdjek vele valamit, így most ki is vettem a hét elejére 2 napot. Amikor magamban kimondtam, hogy szabadságra megyek rögtön a reklám jutott eszembe - " az anyák nem mennek szabadságra, az anyák Wick Triactint szednek " . Persze, hogy nem, de mégis olyan szabadnak éreztem magam abban a két napban. 

Már nem is emlékeztem hogyan teltek a napjaim a munka előtt, és borzasztóan vártam,hogy újra csak Dorkára és magamra koncentrálhassak. 
Hihetetlen jó érzés volt úgy felkelni, hogy tudom munkanap van, de nem kell hajnalba kikászálódnom az ágyból. Ébredés után Dorka ugyanúgy segített Dávidnak készülődni mint máskor, addig én elmosogattam, összerámoltam az éjszakai maradványokat, de utána le tudtam ülni Dorkával játszani.
Egész nap nem frusztrált, hogy rendetlenség van, hogy még nem mosogattam el, egyszerűen csak élveztem, hogy újra csakAnya vagyok. Meséltünk, összebújtunk, pihentünk az alvásai után, videót néztünk, sokat nevettünk. Kedden Ringatóra mentünk, aztán vásárolni, mert nem volt fontos hazaérni. Délután süteményt sütöttünk, mert Dávid reszelt túróst óhajtott- aztán úgy gondoltuk Dorkával ám legyen neki esti boldogság. 



Tulajdonképpen azt nem is értettem, hogy máskor munka mellett hogyan jutok el ugyanúgy Ringatóra, boltba, és hogyan játszok Dorkával és főzök is meg a nap végére, mert valahogy ezen a keddi napon úgy érzem ez kivitelezhetetlen lett volna.
Olyan lehet ez mint a fizetés téma, mindenki képes megélni annyiból amennyit keres. Ha csak 120ezer Ft-ot az is elég, de ha éppen 400 ezer Ft-ot keres, azt is mind egy szálig képes elkölteni. A feladatok terén is ez a helyzet, ha nincs úgymond semmi dolgom akkor is elszalad a nap ( pontosabban elszórakozom a napot) , de ha ezer dolgom  és muszáj elvégezni azokat, akkor képes vagyok több teendőt is kipipálni és nem ülök rajta 2-3 napot, merthogy úgyis van időm még.

A kezdeti időben nagyon örültem, hogy dolgozok, de ma már vannak napok amikor ugyanolyan munkaundorral kelek mint régen, és csak számolom mikor leszek már nyugdíjas, de kell ez, hogy kicsit a komfortzónámból kibillenjek. Másrészt amit az imént említettem, hogy munka mellett is be tudom sűríteni a napom úgy hogy mindenre jusson idő, és így nem csak lébecolok.

Szóval attól, hogy néha nagyon bánom hogy visszamentem ilyen hamar attól függetlenül tudom, hogy jó döntés volt és szükségem van rá, de a szabadságaimat maximálisan ki fogom használni :) 
Már várom a következő "szabad" napomat. 



10/26/2017

Véletlen évforduló


Két évvel ezelőtt éppen ma volt az első lombikos konzultációnk, tavaly pedig éppen ezen a napon hozhattuk haza Dorkát a kórházból.
A napokban valahogy a kezembe került egy hálóing, amit nem szoktam felvenni, mert mindig kell egy tartalék hálóing , ami tökéletes állapotban van, azonban most mégis ebben aludtam. Először nem is esett le, aztán rájöttem mikor is vásároltuk ezt. A petesejtjeim leszívásakor.



Nagyon izgultam, és persze kis naivan abban bíztam, hogy már decemberben a műtűasztalon fekszek majd, minden papírt pillanatok alatt beszerzünk és az új évet már páratlan boldogsággal kezdjük. Időközben belelógott a bilibe a kezem és feleszméltem, hogy ez a futószalagon működő dolog nem is olyan zökkenőmentes. A Dévaiba kerülésig úgy véltem, ha már ott leszünk nem leszek ideges, nem leszek szomorú, de itt jött csak a neheze.
A legelső alkalmakkor nem tudtam elképzelni hogyan tudnak a párok mosolyogva belépni az ajtón, pedig a cél ott lebegett a szemem előtt, de mégsem voltam rá képes. Remegő testtel, mégis kimelegedve ültem minden alkalommal Dávid mellett amíg sorra nem kerültünk. Elkeserítő volt, hogy ott kell lennünk, később pedig a még rengeteg hiányzó vizsgálat, vérvétel, lelet. Maga a tény, hogy ez az időszak nem akar véget érni.
Télen vettünk részt a konzultációkon, a vizsgálatokon, minden alkalommal már jóval korábban toporogtunk az ajtó előtt a hidegben 2-3 párral legalább. Emlékszem egyik reggel döcögve a domboldalon felfelé mennyire kitört belőlem a sírás, mert én ezt nem szeretném. Nem szeretnék műtétet, injekciókat, kockázatot. 
Amikor már az első olyan találkozón voltunk , ahol kaptam volna az injekció adagokat még belekötöttek az egyik leletembe, miszerint biztosan hamisítottam őket, mert a nőgyógyászom nem rakott rá pecsétet ( egyik ilyen leletemen se volt, és már látta a doktor úr korábban is ), majd a 60 oldalnyi aláírt dokumentumot is átnézte és a személyinket, hogy ugyanolyan-e az aláírás, csakhogy végképp legyen mibe belekötni, és elvenni a kedvem az egész beavatkozástól. Ebben a ciklusban így nem is vágtunk bele, ami talán így jó, mert akkor ha sikerült is volna Dorka nem Dorka lenne.

Tisztában vagyok vele, hogyan fogant Dorka, azonban csak úgy rágondolni és kimondani amikor az orvosok kérdezik már egyszerű. Már nincs mögötte annyi fájdalom, nem érzem a nehézséget mint akkor. Azonban belegondolva, hogy mi volt akkor, hogy mennyire kiborultam egy -egy kudarc után, hogy milyen volt reggel injekciózásra ébredni, ilyen-olyan vitamint szedni, tömni magam csirkehússal igenis elkeserítő még a mai napig, és ismét felteszem a régen sokszor ismételt kérdést miért. 

Nehéz volt eljutni a punkcióig, a visszaültetésig és az első ultrahangig, de ezek már mégis szép emlékekként élnek bennem.